Uygur Özerk Bölgesinin BM’ye Açılması İsteniyor

Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik gösterdiği yoğun baskı tutumu nedeniyle İngiltere, BM’den Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne sınırsız erişim izni verilmesini istedi.

BM İnsan Hakları Konseyinde Çin hakkında konuşan İngiltere’nin Güney Asya ve İngiliz Milletler Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarık Ahmed, Uygur Özerk Bölgesi’nde insan haklarına ilişkin güvenilir raporlar bulunduğunu kaydetti.

İkna edici delillere dikkati çeken Ahmed, “Kültür ve din ciddi şekilde kısıtlanmış durumda. Zorla çalıştırma ve zorunlu doğum kontrolüne ilişkin güvenilir raporlar gördük. İnanılmayacak şekilde 1,8 milyon kişi yargılanmadan gözaltına tutuluyor.” şeklinde konuştu.

Hong Kong’da ise Pekin’in Ulusal Güvenlik Yasasını dayatmasının, yasal olarak bağlayıcılığı bulunan Çin-İngiliz Ortak Bildirgesini ihlal ettiğini belirten Ahmed, “Çin’i Ortak Bildirgedeki hak ve özgürlükleri korumaya, Hong Kong yargısının bağımsızlığına saygı göstermeye, Sincan’a sınırsız erişime izin vermeye ve keyfi olarak gözaltına alınan herkesi serbest bırakmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.