Uyku Bozukluğu Çocuklarda Kabalaşmaya Neden Olabiliyor

 

Uyku bozuklukları, yapılan son çalışmaya göre çocuklarda kabalaşmaya neden oluyor. (photos.com)

Yapılan son araştırmaya göre, uyku bozukluğu, çocukların diğer kişilere karşı daha kaba davranmasının nedenlerinden biri olabiliyor.

Sleep Medicine’da yayınlanan çalışma, Michigan’da bulunan 300 okuldaki ilkokul öğrencilerinin bilgileri toplanarak yapıldı. Araştırmacılar, çocukların aileleri ve öğretmenlerini gözlemleyerek, edindikleri bilgileri çocukların uyku düzenlerini değerlendirmek için kullandılar ve buna bağlı olan sağlık ve diğer problemleriyle birleştirdiler.

Bir süredir uyku bozukluğu ve az uyumanın, dikkatsizlik, aşırı ve fevri harekete neden olan nörodavranışsal bozukluk ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’na neden olduğu biliniyordu. Fakat bu çalışma, direk olarak uyku bozukluğunun kabalaşmaya neden olduğunu gösteren ilk çalışmalardan biri.

Michigan Üniversitesi Profesörü ve aynı zamanda üniversitenin Uyku Bozuklukları Merkezi üyesi olan Louise O’Brein, konuya daha bilimsel bir açıklama getirerek, beynin prefrontal korteksinin uyku yoksunluğuna karşı hassas olduğunu ve bu bölgenin aynı zamanda duygusal kontrol, karar verme ve sosyal davranışlarla da ilgili olduğunu belirtti.

Bunun yanında Brein, problemi çözmek için oldukça basit bir öneri getirdi. Uyku bozukluğunun tedavi edilebileceğini, ailelerin ve okulların ise çocukları daha fazla uyumaları konusunda cesaretlendirebileceğini söyledi.

Orjinal ingilizce metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.