Uzay Oteli Kapılarını 2012’de Açacak

Uzaydaki ilk otel olacak olan Glactic Suite Space Resort, şimdiden rezervasyon almaya başladı. İlk misafirlerini 2012’de ağırlayacak olan uzay otelinde, üç gece geçirebilmek için 4.4 milyon dolar ödemek gerekiyor.

Yolculuk için gerekli olan 3 aylık eğitim Karayip Adaları’nda veriliyor. Şimdilik 43 kişinin rezervasyon yaptırdığı açıklanan uzay oteli, Dünya’nın etrafını 80 dakikada dönecek, yani her 15 dakikada bir güneş doğacak. Yolcuların, ‘Pod’ adı verilen odalarda hareket edebilmesi için özel olarak tasarlanan Velcro giysilerinden giyecekleri de yapılan açıklamalar arasında.

Başlangıçta otelin dört yolcu kapasiteli bir ‘pod’unun olması ve iki pilot astronot yardımıyla yörüngesinde hareket etmesi planlanıyor. Uzay oteli, Dünya’dan 450 kilometre yukarıdaki yörüngesinde saatte 30 bin kilometre hızla seyahat edecek. Otele ulaşmak için kullanılacak roket, Karayip Adaları’ndaki uzay limanından kalkacak ve otele varması ise yarım gün sürecek.

Glactic Suite’in yöneticilerinden, uzay ve havacılık mühendisi Xavier Claramunt, uzay turizminin 15 yıl içinde normal tatil seçenekleri içinde yer alacağını tahmin ettiğini ayrıca belirtiyor.

Kaynak: Tubitak

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.