Uzmanlar İnterneti ve Diktatörlüğün Sonunu Tartışıyor

DJY (The Epoch Times Çin) Genel Editörü Guo Jun, San Fransisco’da düzenlenen “İnternet ve Diktatörlüğün Sonu” adlı seminerde konuşurken. (Ma Youzhi/The Epoch Times)

The Epoch Times Çin, çeşitli uzmanları diktatörlüğün parçalanmasında İnternet’in rolünü tartışmak üzere davet etti.

The Epoch Times Grup, farklı dallardan Amerika’lı uzmanları, “İnternet ve Diktatörlüğün Sonu” adlı seminerde yer almak üzere 22 Şubat’ta, San Fransisco’ya davet etti. Uzmanlar, internetle birlikte değişen politik havayı analiz ettiler. Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da gerçekleşen devrimlerde internetin kilit bir rol oynamasıyla birlikte, konu bilinen en güçlü ve köklü dikatatörlüğe sahip olan Çin Komunist Partisi (ÇKP)’nin de benzer bir durumla yüzleşip yüzleşmeyeceğine geldi.

Seminerde bazı Çin vatandaşlarının banttan yayınlanan kayıtlarında, denizaşırı ülkelerdeki internet uzmanlarının sansüre karşı geliştirdikleri yazılımlar takdir topladı.

Epoch Times Çin (DJY)’in  Genel Editörü Ms. Gao Jun, son iki yılda Çin internet kullanıcılarının anti-diktatör görüşlerinde yoğun bir şekilde yükselme olduğunu söyledi. İnsanların artık dünyayı kendi gözleriyle görmeye başladıklarını ve doğru ile yanlışı ayrıdedebildiklerini sözlerine ekledi. Aynı zamanda, Çin halkının büyük oranda ÇKP üyeliğinden çekildiklerini beyan ettiklerini ve DJY websitesine internet sansürüne karşı geliştirilen yazılımı indirmek için girdiklerini belirtti. Şu sıralarda, DJY websitesinde yayınlanan rapora göre 90 milyon kişi ÇKP ve ona bağlı kurumlarından çekilmiş durumda olduğu da ayrıca belirtiliyor. http://tuidang.epochtimes.com/

Web’in 3 belirleyici Faktörü

Jun, internet çağında anti-diktatör ideolojiyi besleyen 3 belirleyici faktörün olduğunu belirterek, ilkinin ‘doğruluk’ olduğunu söyledi. The Epoch Times’ın birkaç senedir ÇKP’nin engellediği ‘gerçekleri’ bildirmeye devam ettiğini belirtti. İkincisinin, internetin her bireyin kendi sesini duyurmayı sağlayabileceği bir ortam olduğunu söylerken, sonuncusunun ise internet vasıtasıyla binlerce farklı grubun oluşturulduğunu ve bunun bize diktatörlüğün internetle bir arada var olamayacağını gösterdiğini sözlerine ekledi.

Global İnternet Özgürlüğü Birliği (GIFC)’den uzman Alan Huang, GIFC’nın amacının teknolojiyi kullanarak ÇKP’nin * Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulmü ortaya çıkarmak ve internet özgürlüğünü desteklemek olduğunu söyledi. Huang, “Falun Gong uygulayıcılarının internet sansürüne karşı geliştirdikleri yazılım tüm dünyada popüler. Dünyada en geniş çapta kullanılan ve sansürleri kaldırmada en güçlü yazılım. Bu yazılım anakara Çin’deki internet kullanıcıları tarafından kullanılıyor. Hergün Çin’den 1 milyon tıklamayla, 2 milyon sayfa görüntülemeyle birlikte 1 milyondan fazla Çin internet kullanıcısı, ÇKP’nin engelini kırmış oluyor.” dedi.

1980 Tiananmen Meydanı Olayları zamanında öğrenci lideri olan Feng Congde, ÇKP’nin insanları tamamen bilgiden yoksun bırakamayacağını, internet kapatılırsa hala cep telefonlarının olduğunu, cep telefonları kapatılırsa da kısa-dalga yayın yapan Sound of Hope Radyo’sunun olduğunu söyledi.

İçlerinde memurlar, ekonomistler, uzmanlar ve profesörler bulunan Çin’in birçok internet kullanıcısı, DJY’den, denizaşırı ülkerlerde sansüre karşı yazılım geliştiren internet uzmanlarına teşekkürlerini özellikle iletmelerini istediler.

Xinjiang’dan internet kullanıcısı Zhang, “Anti-sansür yazılımıyla, ÇKP tarafından filtrelenmemiş olan gerçek bilgiler alabiliyoruz. Birçok denizaşırı websitesini gözden geçirip yeni doğrular elde ediyoruz. ÇKP’nin diktatörlüğünü ve nasıl kötü bir manipulatör olduğunu daha iyi anlıyoruz.”dedi.

Toplantıya, Sound of Hope Radyosu’nun sunucusu Ms. Gao Jie ve The Epoch Times Websitesi Şef Editörü Mr. Jan Jekielek tarafından ev sahipliği yapıldı.

*Falun Gong, Falun Dafa olarak da bilinen beden ve zihin gelişimine yönelik bir uygulamadır. Temelde, evrenin doğruluk, merhamet ve hoşgörü prensiplerini takip ederek yapılan egzersizlerle bütünleşir. Çin’de 1999’dan bu yana, bu uygulamayı yapan kişilere karşı haksız ve acımasız bir zulüm söz konusudur, bu durum tüm dünyada büyük yankı uyandırarak, çeşitli ülkelerde insan hakları davaları açılmasına sebep olmuştur. http://tr.clearharmony.net/

İngilizce yararlanılan kaynak

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.