Van Depremi Sonrası Bazı TV Programcılarının Söylemleri Eleştirildi

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Van’da meydana gelen deprem sonrası bazı televizyon programcılarının kamuoyuna yansıyan açıklamalarını eleştirdi.

Televizyon kanallarında özellikle kadınlar tarafından yapılan açıklamaların dehşet verici olduğunu ifade eden Buldan, ” Büyük bir felaket anında bile Kürtlere yönelik ırkçılık bir adım bile gerilememiş, dahası kamuoyu oluşturan medyada söz söyleyen kimi yorumcular ekranlarda ırkçı yaklaşımlar sergilemekten kaçınmamışlardır. Ne yazık ki bu cümleler kadınların ağzından çıkmıştır. Bir kadının, ırkçılığın savunucusu olması, ırkçılığın yayılmasında böylesi etkin bir rol oynaması; kadınların sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ortaya koyduğu ırkçılık karşıtı duruşlarına gölge düşürmüştür” dedi.

Deprem sonrası Başbakan’ın yaptığı açıklamayı da eleştiren Pervin Buldan şöyle konuştu: “Başbakanın açıklamalarında da dehşete düştük. Başbakan, partimizi hedef göstermiş ve Belediyemizi sorumlu tutmuştur. Başbakan, ‘Başbakan olarak Van’a kadar gittim ‘ demiştir. Başbakan’ın Van’a gitmesi bir lütuf mudur? Siz bu ülkenin başbakanısınız. Ayırım yapmadan Kürt, Türk demeden, batı, doğu ayırmadan her yere gitmek durumundasınız. Sanki Van’a gitmiş oradaki ölümler sona ermiş gibi konuşuyor. BDP olarak hem medyada yapılan konuşmaları hem de Başbakan’ın açıklamasını kınıyoruz.”

Toplumu şiddete, etnik ayrımcılığa sevk eden ve mezhep, bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik eden yayınlara imkan verilmemesi gerektiğini vurgulayan Buldan, “Radyo Televizyon Üst Kurulu’nu bu tür yayınlar yapan TV programlarıyla ilgili olarak derhal harekete geçmeye çağırıyorum. Unutulmamalıdır ki; halklar arası kardeşliğe hizmet etmeyen bu dilin terk edilmesi, diyalog ve barış dilinin hakim olması, siyaset kurumunun olduğu kadar medyamızın da temel sorumluluğudur” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.