Van’da Şap Virüsü Tespit Edildi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Van’da, şap hastalığı ile ilgili yeni tip bir virüs tespit edildi. Kente büyükbaş hayvan giriş çıkışları yasaklanırken, karantina uygulanan bölgelerde yeni tip aşılar uygulanmaya başlandı.

Türkiye’de daha önce görülmeyen A-Nepal tipi şap hastalığının tespit edilmesi ile birlikte Van’da da aşılar start aldı. Virüs kısa sürede birçok ile yayılırken, başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere il ve ilçelerdeki müdürlükler alarma geçti. Virüsün ilk görüldüğü Van’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Şap Enstitüsü’nce üretilen yeni tip aşısı da uygulanmaya başlandı. Tedbirler en üst seviyeye çıkarılırken, Van’a büyükbaş hayvan giriş çıkışları ise yasaklandı. Tarım il ve ilçe müdürlüğü ekipleri başta büyükbaş hayvan işletmelerindeki hayvanlar olmak üzere virüse karşı yeni geliştirilen aşıları hızla uyguluyor. Çalışmalarını aralıksız sürdüren Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, Tuşba ilçesine bağlı Kalecik Mahallesi’ndeki hayvan çiftliğinde bulunan hayvanları aşıladı.

“İLİMİZDE 6 MİHRAK OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ”
Aşılama sonrası konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Van’da alınan numunelerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Şap Enstitüsü’nde yapılan analizlerinde daha önce rastlanmamış bir şap tipi hastalığının tespit edildiğini belirtti. Bu hastalığa karşı enstitüsünün buna tesirli olan yeni bir aşı tipi ürettiğini belirten Altuner, “İlimizde hem mihrak sayısı hem de hayvan kaybı bakımından 6 civarında mihrak olduğunu söyleyebiliriz. Bu mihrakların büyük bir kısmı sönmüş durumda. Diğer taraftan da hastalığın yayılmasını engellemek için bütün teşkilatlarımız aşılama çalışmalarını sürdürüyorlar. İlkbahar aşılamasını da bugün itibariyle de başlattık” dedi.

“PROGRAMDA 167 BİN HAYVAN VAR”
Şap hastalığının istenilen oranda yapabilmesi için kamuoyunun ve hayvan sahiplerinin destek vererek, hayvanlarını aşılatmaları gerektiğini belirten Altuner, “Şöyle bir ön yargı var. ‘Gebe hayvanlar aşılanırsa gebe hayvanlarının yavru atma olayı görülür’ gibi bir çekingenlik var. Bütün literatürlerde şap aşılamasından dolayı yavru atar diye bir kayıt yok, aynı zamanda şap hastalığından dolayı hayvanlar ölür diye bir kayıt da yok. Bu tamamen bir şehir efsanesidir. Bununda önüne geçmemiz lazım. Hayvan sahiplerimizin de buna destek vermesi lazım ki en üst seviyelerde bu aşılar yürütebilirsin, çünkü ilimizin programa alınmış hayvan mevcudu 167 bin civarında. Bu kadar hayvanın en az yüzde 85’ninin aşılanması gerekiyor ki, hem hayvan hareketleri yapılabilsin hem de hastalığın bir taraftan başka bir tarafa yayılması önlensin. Bu yüzden hayvan sahiplerimizin destek vermesini bekliyoruz. Bizim arkadaşlarımız hafta sonu mesaisini bile gözetmeksizin bu çalışmalarını sürdürüyorlar. Cezai yaptırım uygulamak tercimiz değil ama bu çalışmaları sekteye uğratmak, bir şekilde de aşılamaların yapılmasını engellemek suretiyle destek vermeyen, hayvanlarını aşılatmayan hayvan sahipleri için de 5 bin TL idari para cezası uygulaması var. Bu yüzden şap aşısı yavru atmaya sebep olmaz” ifadelerini kullandı.

“HAYVAN GİRİŞ ÇIKIŞLARI YASAK”
Şap aşısının faydalarından da bahseden Fevzi Altuner, ekiplerinin bütün ilçelerde aralıksız çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Bu aşılamalarla hem hayvan kayıt sistemini tuttuklarını, hem de hayvanların hastalıklardan korunması ile ilgili de hizmet yürüttüklerini anlatan Altuner, “Yüzde 85’lik aşı oranını yakalayıncaya kadar ilden dışarıya ve il dışından da içeriye hayvan sevkiyatı bir şekilde durdurulmuştur. Sadece bizim ilimizde de uygulanan bir durum değil. Bu uygulamadan sonra bizim beklentimiz şu, bir an önce hayvan sahiplerinin, çiftçilerimizin bu manada bizimle işbirliği yaparak, hem hayvanlarını aşılatmasıyla destek vermesi, hastalığın çıkışının olduğu yerlerde, yani mihraklarda uygulanan farklı tedbirler var. Bu yüzden de derhal aşılanması gerekiyor. İşletmesinde bu hastalığı şüpheli olarak gören işletme sahiplerinin en yakınındaki ilçe teşkilatına haber vererek bunu bize bildirmesi gerekiyor. İlimizde şu anda aşılama faaliyetleri seri bir şekilde yürütülüyor. Şap hastalığı hayvan ölümüne sebep olan bir hastalık değil, ekonomik olarak hayvanı zayıf düşürür, verim kaybına neden olur. Bulaşıcı bir hastalıktır, hayvandan hayvana bulaşır. İlimizdeki hayvan mevcudunun büyük bir kısmını, yüzde 85’lik kısmını aşıladıktan bu manadaki sınırlamaları daha sonra kaldıracağız” açıklamalarında bulundu.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.