Vatandaşı Aldatmak ve Kandırmak için Mazeret Üretme Sınavı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, düzenlediği basın toplantısında hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi.

Toplantıya basın mensuplarının yanıtlamasını istediği ‘Vatandaşı Aldatmak ve Kandırmak için Mazeret Üretme Sınavı’ olarak adlandırdığı soruları okuyarak başlayan Vural, son yapılan zamları şu şekilde eleştirdi: “Yapılan zamlar için hükümetin uydurduğu cevaplardan hangisi doğrudur?

a)’ gelir elde etmek için’- Mehmet Şimşek,

b) ‘Yunanistan’dan kriz gelmesin diye’-Ali Babacan

c) ‘Sağlığa zararlı olduğu için’ – Bülent Arınç

d) ‘Daha az tüketmeleri için’ Başbakan

e) ‘Zenginden alıp fakire vermek için’ Başbakan

f) ‘Eşeği sağlam kazığa bağlamak için’

g) ‘Seçeneklerin hepsi doğru’.”

Başbakanın ‘kriz psikolojik’, ‘kriz teğet geçti’, ‘krizden fırsat çıkaracağız’, ‘açılım tutarsa ekonomi çok iyi olacak’ sözlerinin aldatmaca olduğunu söyleyen Vural, “Başbakanın uyguladığı ekonomi politikası ‘Sıcak parayla ithalatı saldım çayıra, AKP kayıra’ politikasından başka bir şey değildir. AKP’nin tek yeteneği mazeret üretmektir. Ekonomi politikasında yabancılara hizmet etme anlayışı vardır” dedi.

Başbakanın ‘Porsche yerine Fiat veya Valkswagen’e binin’ sözlerini ise twitter’dan gelen bir mesajla eleştiren Oktay Vural şunları söyledi: “Başbakan Fiat ve Valkswagen’i Türk malı zannediyor. Sanki bu millet her gün kafayı çekiyor, herkeste Porsche varmış gibi konuşuyor.”

Başbakanın ‘zenginden alıp, fakire veriyoruz’ söylemini de eleştiren Vural, “Robin Hood ekonomisi, Robin Hüp ekonomisi haline geldi. 10 ücretli 1 şirketten daha fazla vergi ödüyor. Dolaylı vergi oranı yüzde 70’lere çıktı. Geliri olandan vergi alınamıyor. Fakirden alıp zengine veriliyor.”

Doğalgaza yapılan zam oranının yüzde 14, asgari ücrete yapılan oranın ise yüzde 5 olduğunun altını çizen Oktay Vural, “Başbakanın mantığına göre yüzde 5, yüzde 14’ten büyük. Yakında yeni güncellemeler geliyor, müjdeler olsun. Sigaraya zam, sigara içmeyin diye, suya zam banyo yapmayın diye, yakında ilaca zam yapıp hasta olmayın diye yaptık diyecekler. Başbakanın obeziteyle de mücadelesi var bu nedenle ayçiçek yağına yüzde 30, buğdaya yüzde 20 zam yapıldı. Fiyatlara gelince güncelleme, emekliye memura gelince formatlama yapılıyor” dedi.

Başbakanın ‘Türk siyasetinin karanlık yüzüyle yüzleşmek bize nasip oldu’ sözlerine de konuşmasında yer veren Vural, “O zaman alacakaranlık yüzüyle de yüzleşsinler. Parti kurma aşamasında ABD ile 17 kez ne görüşüldü? 5 Kasım 2007’de Bush’la yapılan görüşmenin ayrıntıları nedir? 4 Mayıs 2007’de Büyükanıt’la Dolmabahçe’de ne görüştünüz? PKK ile hangi konuda antlaşma yapıldı. Tüm bunları açıklayın ve siyasetin alacakaranlık dönemleriyle yüzleşin. Bunları açıklamak Başbakanın namus borcudur “dedi.

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, ” Hakkari’de bir PKK’lının cenazesi yapılacak diye, PKK sokağa çıkma yasağı ilan etmiş. Önce devletin dik durması ve milletinin yanında olduğunu göstermesi gerekir. Başbakanın Hakkari’ye gitmesi ve ‘kepenkler açılmadan buradan gitmeyeceğim’ demesi gerekir şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.