Vejeteryan Olmak Neyi Değiştiriyor?

Yemek yeme konusu, tarihteki gerçek öğretilerde ele alınmış olan bir konudur. Toplum içerisinde gündelik yaşamını sürdüren insanlar elbette bunu düşünmezler, fakat öğretiler veya dinler bu başlığa dikkat çekmişlerdir.

Örneğin günümüzde birçok insan vejetaryen olduğunu söylediğinde, ona hemen Budist olup olmadığı ya da bir öğreti ile ilgilenip ilgilenmediği sorulabiliyor. Yemek yeme konusu -xiulian dünyasında- sapmış bir konu haline dönüşmüş durumda. Vejeteryan olup birşeylerden arınmak bir aralar batı toplumunda çok moda olmuştu ve üzerinden para kazanılıyordu şimdi ise fazla dayatılmıyor.

b
Fotograf: Ozan Bugdaycı/ Epochtimes

İnsanlar her türden kötü düşünceye sahip iken vejeteryan olmak neyi değiştirebilir? Evet, tat ya da aroma peşinde olmak, terk edilmesi gereken bir takıntıdır fakat terk edilmesi gereken takıntılardan sadece bir tanesidir. Aslında, bir uygulayıcının ne yediğinin hiçbir önemi yoktur. Kişi sadece karnını doyurmak için yediği sürece, gelişim sürecini kesinlikle etkilemez çünkü uygulama sistemlerinde öğrencilerden, esasen takıntılarını terk etmeleri istenir. Gerçek bir gelişim sadece zihni geliştirmek üzerine kuruludur; en temel konu budur; gelişim dış faktörlere bağlı değildir, her şey gerçek anlamda zihinde çözülmelidir. Fakat neredeyse her konuda olduğu gibi işin özü atlanıyor. Örneğin tarih içerisinde et yiyen keşişler dahi olmuştur ve onlar bu ilkeyi o anda fark etmişlerdir.

Günümüzde her şey dış föktörlere bağlanıyor. Kişi sadece sebze yiyerek bir uygulayıcı olduğunu bile iddia edebiliyor. Bu durum, her şeyin içini boşaltmamızın sonuçlarından bir tanesidir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.