Venüs’te Yaşam Belirtileri Keşfine NASA’dan Açıklama

Fotoğraf : Pixabay

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, Venüs’ün atmosferinde fosfin gazının bulunması ile ilgili paylaşım yaptı.

ABD ve İngiliz bilim insanlarının Venüs gezegeninin atmosferinde, olası yaşam belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin maddesi keşfettikleri açıklamıştı.

İngiltere’de Cardiff Üniversitesi (İngiltere) ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (ABD) bilim insanları, Venüs gezegeninin atmosferinde olası yaşam belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin maddesi keşfetmişti. Gezegenin atmosferindeki bulutlarda ise sıcaklığın 50 santigrat olduğu ifade edilirken; bu bulutların içerisinde fosfin gazının tespit edildiği belirtilmişti.

NASA Başkanı Jim Bridenstine, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı :

“Venüs’te yaşam? Anaerobik biyolojinin bir yan ürünü olan fosfinin keşfi, dünya dışı yaşamın var oluşunun lehine ikna edici gerekçelerin oluşturulmasındaki en önemli gelişmedir. Yaklaşık 10 yıl önce NASA, Dünya’nın üst atmosferinde 120.000 ft’de mikrobiyal yaşamı keşfetti. Venüs’e öncelik verme zamanı.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.