Çin’de İnancı Yüzünden 15 Yıl Hapis Yattı, Çıktıktan Sonra Beyin Yıkama Merkezine Gönderildi

1997 ve 2014 yılında vicdan mahkûmu Wang Zhiwen
1997 ve 2014 yılında vicdan mahkûmu Wang Zhiwen

Pekin’de Falun Dafa Araştırma Derneğinin koordinatörü olan Wang Zhiwen, 18 Ekim 2014 tarihinde 15 yıl hapis cezasından tahliye oldu, ancak ardından bir beyin yıkama merkezine gönderildi.

Demiryolları Bakanlığının eski bir yetkilisi olan Wang, 20 Temmuz 1999 günü erken saatlerde evinde tutuklandı. Çin rejiminin resmi olarak Falun Dafa (Falun Gong) uygulamasına karşı zulmü başlattığı sabah, Wang ülke çapında alıkonulan yüzlerce Falun Dafa uygulayıcısından biriydi.

Wang, 26 Aralık 1999 tarihinde devlet yönetimindeki televizyon kanalları tarafından Çin genelinde yayınlanan bir duruşma esnasında 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Wang’ın kızı Danielle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaktadır. Danielle babasının Qianjin Hapishanesinden Pekin’e bağlı Changping Bölgesindeki bir beyin yıkama merkezine sevk edildiği tarihte (18 Ekim) babasıyla telefonla konuştu.

Akrabaları daha sonra Danielle’ye babasının yaklaşık bir ay önce felç geçirdiğini söylediler. Ayrıca, Çinli yetkililerden tehditler aldıkları için, ABD’de “olduğun yerde kal” ve ” bizim güvenliğimizi düşün” diyerek Danielle’yi uyardılar.

Danielle, 5 Aralık 2013 tarihinde bir ABD Kongre oturumunda ifade verdikten sonra Wang’ın davasına uluslararası kamuoyunun ilgisi artmıştır. 9 Ekim 2014 tarihinde ABD Kongre-Yürütme Komisyonu (CECC) tarafından Çin hakkında yayımlanan son yıllık raporunda, Wang’ın serbest bırakılması için tekrar çağrıda bulunuldu.

Wang’a neler olduğu – hapishaneden tahliye edilişi ve sessizce bir beyin yıkama merkezine aktarılışı – web sitesinde yayınlanan Çin’deki diğer zulüm raporlarıyla tutarlıdır. Formlar ve yaklaşımlar evrim geçirmiş olsa da ülke çapındaki zulüm politikası değişmemiştir.

CECC 2014 Yıllık Faaliyet Raporu, “2014 yılı ilkbaharında, Heilongjiang, Fujin İlçesi, Jiansanjiang’daki bir ‘yasal eğitim merkezinde’ tutulan Falun Gong uygulayıcılarına yasal yardım sağlamak için Jiansanjiang’a giden dört insan hakları avukatının gözaltına alınması ve işkence görmesini anlatan tanıtım ile kapatıldı.”

Yetkililer daha sonra ‘yasal eğitim merkezini’ kapattıklarını ifade etmişlerdir.  Çin’in çalışma kampı sistemini ortadan kaldırma hamlesi üzerine Uluslararası Af Örgütü 2013 yılı Aralık ayı raporunda, “Siyasi faaliyetleri ya da dini inançları nedeniyle insanları cezalandırmanın altında yatan politikaların değişmediği açıktır. İhlaller ve işkence sadece farklı bir şekilde devam etmektedir” sonucuna varmıştır.

Danielle bu hafta yaptığı bir telefon röportajında babasının güvenliği konusunda çok endişeli olduğunu belirtti ve şunları ifade etti: “Pekin, Changping’de iki tane beyin yıkama merkezi bulunmaktadır. Minghui’ye göre, Falun Dafa uygulayıcıları her iki merkezde de öldüresiye dövülmektedir. Bu yerlerde, uygulayıcılara sinir sistemine zarar veren ilaçlar enjekte edilmekte, uygulayıcıların sağlığı tahrip edilmektedir. Ben çok endişeliyim.”

Çin’in gizli beyin yıkama sektörü üzerine Minghui.org web sitesinin son resmi raporu, Falun Dafa zulmündeki kurumsallaşmış bir beyin yıkama sisteminin kullanımını vurgulamaktadır. Beyin yıkama her eyalette, her şehirde özel tesisler tarafından yürütülen yüksek verimli, yüksek para kazandıran bir sistem olarak görülmektedir.

2002 yılında Wang ile bir hapishane hücresini paylaşan uygulayıcı Meng Jun, yakın zamanda Çince Minghui web sitesinde yayınlanan bir makalede Wang’la olan anılarını anlattı:

“Wang uzun boyluydu ve hapishanede zorunlu çalışma sırasında uzun süren periyotlarla küçük tabureler üzerinde oturmaya zorlanması nedeniyle biraz sarkmıştı. Sık sık hafif gülümsemesi ve sıcak kalpli kişiliğiyle karşılaştım… Hapishane gibi boğucu bir ortamda, daralmadığını gördüm. Ben onunla birlikte olduğum zaman daha mutluydum.”

Akrabalarının bir hapishane ziyareti sırasında kızı Wang’a bir mektup vermişti. Meng, Wang’ın mektubu sıkı sıkıya tuttuğunu ve sık sık okuduğunu da hatırlıyordu.

Falun Gong (Falun Dafa) nedir?

Falun Dafa, zihin ve bedeni birlikte geliştiren bir meditasyon uygulamasıdır. Aynı zamanda Falun Gong olarak da bilinir. İlk olarak, 1992 yılında Çin’de halka tanıtıldı ve insan sağlığına olumlu etkisi sebebiyle çok büyük bir ilgi gördü. Çok kısa bir süre içerisinde uygulayıcı sayısı 100 milyon kişiye ulaştı.

O dönemin Çin Komünist Partisi Başkanı ve aynı zamanda devlet başkanı Jiang Zemin Falun Dafa’nın bu kadar popüler olmasını kıskandı. Temmuz 1999’da ülke çapında Falun Dafa’ya karşı karalama ve zulüm kampanyası başlattı.

Meditasyonu uygulayan kişilerin hiçbir siyasi amaçları olmamasına rağmen, ÇKP Falun Dafa’yı bir tehdit olarak gördü.

Egzersizlerin yanı sıra, Falun Dafa uygulamasında içsel disiplin ve gelişim de önemlidir. Doğruluk, merhamet ve hoşgörü prensiplerine göre yaşamayı öğretir.

Binlerce yıllık Çin kültürünün bir parçası olan bu geleneksel uygulama partinin başlattığı karalama kampanyasının tam tersine huzurlu ve siyasetten uzaktı. ÇKP 60 yıl boyunca Çin’in geleneksel değerlerini yıkmış, halk arasında güvensizlik ve düşmanlık yaratmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.