Virüsü Dünyaya Yayan Çin’in Oyunu

Covid-19 salgınıyla mücadele eden ülkelerin merakla takip ettiği, tek umut olarak görülen Remdesivir ilacı için “Hiçbir etkisi yok” haberlerinin, Çin’in bir propagandası olduğu iddia edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’den gelen az kişiyle yapıldığı belirtilen deneyleri ‘yanlışlıkla’ sayfasına koyduğunu kabul etti. Çin tarafından ise bu deneylerin kasıtlı olarak yapıldığı ve Covid-19 salgınına yönelik üzerinde çalışılan Remdesivir ilacının ön plana çıkmaması için böyle bir propagandaya başvurulduğu açıklandı.

ABD merkezli ilaç üreticisi Gilead, yaptığı açıklamada, “Çin’in yaptıkları araştırmalar, ilacın etkisizliği nedeniyle değil, katılımın az olması nedeniyle iptal oldu. Ayrıca yapılan araştırmalar, bir sonuç doğuran araştırmalar değildir” ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Basın Sözcüsü Tarik Jasarevic, konuyla ilgili, “Çin’in açıklamasının yanlış olduğunu ve hiçbir araştırmaya dayanmadığını fark eder etmez, Remdesivir’le ilgili açıklamamızı geri çektik” dedi. Bu açıklama, TIME dergisi ve TIP bilim dergisi STAT’ta da yer aldı.

Çin’in ABD’li ilaç firmasına karşı patent savaşına girmesi nedeniyle böyle bir taktiğe başvurduğu ifade ediliyor. ABD Başkanı Trump tarafından “Çin’in etkisinde” diye suçlanan Dünya Sağlık Örgütü’nde ise bu olay ‘skandal’ diye nitelendirilirken, kurumda istifaların yaşanabileceği tahmin ediliyor.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.