Viyana’da Afganistanlı Sığınmacılardan Oturma Eylemi

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki tarihi Votiv kilisesi önünde 100’ü aşkın Afganistan kökenli sığınmacı ülkelerine iade edilmelerinin durdurulması için oturma eylemi başlattı.

“Afganistan güvenli değil”, ” Sınır dışı edilmeyi durdur” şeklinde yazılı pankartlar açan göstericiler, Pazartesi akşamına kadar sürecek eylem boyunca kilisenin önündeki parkta 3 gün boyunca eylem düzenleyecek. Organizatörler, oturma eylemi için yetkililerden izin aldıklarını belirterek gelişmeler doğrultusunda gösterinin uzatılabileceğini kaydetti.

“Afganistan’ın hiçbir yeri güvende değil’

Viyana’daki Afganistanlı sığınmacıların sözcüsü Rahim Mücahid, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Avusturya’ya sığınan Afganistanlı vatandaşların seslerini başta ülke yöneticileri olmak üzere bütün Avrupa’ya duyurmak için başkent Viyana’daki Votiv Kilisesi önünde oturma eylemini kararlı bir şekilde başlattıklarını bildirdi. Mücahid, “Viyana’daki eylemle hedefimiz Afganistanlı sığınmacıların ülkelerine iade edilmelerini önlemektir. Afganistan’da şu an hiçbir yer güvende değil. Daha dün bir camide bombalı saldırı düzenlendi ve 55 insan yaşamını yitirdi. Şu an ne Kabil ne de başka bir yer yaşamak için güvenli değil. Çeşitli yollarla hayatlarını riske atarak Avrupa’ya sığınan insanları tekrar geriye göndermek, onları ölüme göndermekle aynı anlama geliyor. Çünkü buradan giden insanlar ya Talibanla ya da Afgan ordusuyla hareket edecek, bu da her iki yolun sonunda ölüm olduğu anlamına gelir” dedi.

“Avusturyalı yetkililer bizden uyum sağlamamızı istiyorlar”

Mücahid, “Ben de sığınmacı olarak bu ülkeye geldim, Avusturyalı yetkililer bizden uyum sağlamamızı istiyorlar. Ancak bunun için elle tutulur bir çalışma söz konusu değil. Yeterince dil kursu ya da eğitim merkezi yok. Bununla beraber daha da önemli olan, burada bulunan sığınmacıların gelecekleri belirsiz. Her gün gönderilme korkusuyla yaşıyorlar. Bu nedenle öncelikli olarak Afganistanlı sığınmacıların buradaki durumlarının netlik kazanması gerekiyor. Yaşam olmadan nasıl uyum olacak. Avusturya, Almanya, İsveç ve İtalya’da da benzer gösteriler yapılıyor. Bizler de herkes gibi nefes alan normal insanlarız, bize farklı muamele yapılmasını istemiyoruz. Adil bir çözüm için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.