Volkan Kara: Sigara içen ebeveynlerin çocuklarında da astım olma ihtimali yüksek

GÜMÜŞHANEGümüşhane Sağlık Müdür Yardımcısı Op. Dr Volkan Kara, sigaranın astım hastalıklarını tetiklediğine dair çok net kanıtlar olduğunu söyledi. Kara, sigara içen ebeveynlerin çocuklarında da astım olma ihtimalinin yüksek olduğunun ispatlandığını vurguladı.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği’nde ‘Dünya Astım Günü’ nedeniyle düzenlenen basın toplantısına, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Op. Dr. Volkan Kara, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Tutar ve Uzm. Dr. Selma Yeşilkaya katıldı.

Astım hastalığının, dünyada en sık gözüken kronik akciğer hastalıkları olduğunu ifade eden Op. Dr. Volkan Kara, amaçlarının, Gümüşhane’de birçok hastalığı sorun haline gelmeden tespitini yapmak ve hastaların konforu ve hayat kalitesini artırmaya yönelik katkı sağlamak olduğuna değindi.

Sigaranın, astım hastalıklarını tetiklediğine dair çok net kanıtlar bulunduğunu ve sigara içen ebeveynlerin çocuklarında astım olma ihtimalinin yüksek olduğunu bildiren Kara, sigaranın, sadece içen kişiye değil çevresindekilere de zarar verdiğine işaret etti. Sigaranın, kişide çocuğunun da astım hastalığının ortaya çıkmasına ve bağlılığında astımın kötüleşmesine yol açabileceğini savunan Kara, bu nedenle takip eden dönemde eğitim toplantıları düzenleyeceklerini söyledi. Kara, ayrıca, özellikle bahar aylarında nefes darlığı olan, burun akıntısı şikayetleri bulunan hastaların her türlü kontrollerinin yapmak üzere hastanelere başvurmaları gerektiğini ifade etti.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri Tutar ise 4 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri çerçevesinde aile hekimlerine yönelik eğitimin yapılacağını, bu şekilde hastalığın erken devrede teşhisini sağlamak için çaba sarf edeceklerini söyledi. Astım hastalığından dünyada yılda yaklaşık 250 bin kişinin öldüğü belirten Tutar, astım hastalığına çevresel alerjenlerle birlikte, sigaranın veya çeşitli iş kollarının da astıma yol açtığını bildirdi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Selma Yeşilkaya ise astımın Türkiye’de daha çok çocukluk yaşlarında başlayıp devam ettiğini belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.