Wang Lijun Amerikan Konsolosluğuna Ne Tür Materyaller Verdi

Wang Lijun Amerikan Konsolosluğuna Verdiği Materyallerin Etkisi Ne Olacak

Lin Zixu tarafından

Wang Lijun’un, Amerikan Konsolosluğa verdiği materyaller olayın odak noktası oldu

Wang Lijun’un Amerikan Konsolosluğuna başvurarak siyasi sığınma talebinde bulunma olayının üzerinden şimdiye kadar bir aydan fazla zaman geçti ve geçmiş bu süreç içinde olayla ilgili yapılan çeşitli yayınlar, tahminler ve yorumlar yeri göğü kapladı. “Wang Lijun” adıyla Google’da arama yapıldığında, 42 milyondan fazla arama sonucu bulunabilir ve bu gerçekten de şaşırtıcı. Aynı zamanda, “Bo Xilai” adıyla arama yapıldığında ise sonuç sadece 13 milyonu bulmakta. Bu iki rakam karşılaştırıldığında, insanların özellikle “Wang Lijun Olayı”na verdiği dikkatin büyüklüğünün farkına varılmakta. Olay ile ilgili karmaşık hikâyeleri şimdilik bir yana bırakırsak, olayla ilgili halkın en fazla ilgilendiği soru, Wang Lijun tam olarak Amerikan Konsolosluğuna ne tür materyaller verdiği?

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in ABD’yi ziyareti sırasında, Bo Xilai ve Zhou Yongkang’ın (Çin Politika ve Hukuk Komitesi Başkanı) gizlice işbirliği yaparak Xi Jinping’i Devlet Başkan Yardımcılığı konumundan çıkarma planı Amerikan medyasına yansıması üzerine, herkes bu haber karşısında aşırı derecede şok oldu. Fakat eğer iyice düşünürsek, bu gizli bilgi Wang Lijun’un Amerikan Konsolosluğuna verdiği materyaller içindeki en önemli ve en şaşırtıcı bilgi olabilir mi? Kesinlikle hayır. Tam tersine, Amerikan hükümetin bu bilgiyi ifşa ederken bu derece rahat bir davranış sergilemesi, bu bilginin sadece ve sadece Wang Lijun’un verdiği tüm bilgiler içinde önemsiz derecede olduğunu ve bu bilgiden çok daha fazla önemli ve daha çarpıcı gizli bilgilerin mutlaka mevcut olduğuna dair şüphe götürmez bir izlenim bıraktı.

O halde, Wang Lijun’un verdiği materyaller içinde insanları şaşırtacak ne tür sırlar var? Biz şöyle bir yolu takip ederek tahmin edebiliriz: Chongqing şehri Parti Sekreteri Bo Xilai, bir uyuşturucu karteli mi? Hayır, Bo Xilai geçmiş birkaç sene içinde mafyaları temizleme bahanesi ile Chongqing şehrindeki birkaç trilyoneri mafya ya da mafyaya bağlı olduğu iddiası ile tutuklayıp hapse attı ya da öldürdü. Hapse atılan veya öldüren trilyonerlerin tüm serveti Bo Xilai’nın cebine girdi, bu yüzden Bo Xilai uyuşturucudan para kazanmayla asla ilgilenmez. Onun rüşvet alması veya kadınlarla ilişkileri günümüzde Çin’deki devlet liderleri arasında hiçbir şey sayılmaz. Dolayısıyla, buna benzer ufak tefek suçlar Bo Xilai gibi bir kişiye asla dokunmaz ve bu tür bilgilerin Amerikan Konsolosluğa verilmesinin de hiç anlamı yok.

Bu duruma göre, Wang Lijun’un verdiği materyaller muhakkak şu iki bölümden ibaret olmaktadır: ya Bo Xilai’nın bildiği şeyler Wang Lijun’a ifşa edilmiş ÇKP’nin üst düzey en gizli sırları ve belki de millete açıklanırsa ÇKP iktidarının aniden çökertebilecek derece sırlar ya da ÇKP’nin işlediği dünya çapında herkesi ayağa kaldırabilecek derecede suçları içermektedir. Bo Xilai, Chongqing’e gelmeden önce Liaoning Eyaleti Parti Sekreteriydi ve Wang Lijun da Bo Xilai tarafından terfi ettirilerek Eyalet Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi. Bilindiği üzere, Çin’deki çirkin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanma haberinin ilk ortaya çıktığı yer tam olarak Liaoning Eyaletindeki Masanjia bölgesiydi. Bu yüzden, eğer şaşırtıcı bir sır varsa, o zaman kesinlikle Bo Xilai’nın canlı organları toplatıp ticari amaçla satışı suçunda önemli bir rol oynamış olduğuna dair olabilir. Tabii bu suçu Bo Xilai doğrudan işlememiş olmakla birlikte, onun talimatıyla Wang Lijun tarafından gerçekleştirilmiştir.

Farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre, Wang Lijun’un verdiği materyaller içinde en çarpıcı olan şey kesin bir şekilde Bo Xilai’nın canlı organ toplama ve Devlet Başkanı Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao’yu devirimesi hakkındaki ilk el kanıtlardır. Bo Xilai, canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanması olayını yürütme şeklinin beğenilmesi üzerine, zulmü başlatan eski lider Jiang Zemin tarafından oldukça beğenilmiş ve şehir Parti Sekreteri konumundan birden Çin Komünist Partisi Yönetim Kurulu üyeliğine yükseltildi. Bu kadar hızlı ÇKP’nin üst düzeyine yükselme Bo Xilai’nın iktidar tutkusunu kabarttı ve Hu Jintao ve Wen Jiabao’yu devirip en tepe konuma çıkma hayalleri kurmasına neden oldu. Canlı organ toplama ve yönetimi devirme planının her ikisini de ayrıntıları ile bile ve doğrudan bu olaylara iştirak eden ana kişilerden biri tam olarak Wang Lijun’dur. Wang, bu iki olayın herhangi birinin ortaya çıkması üzerine bütün suçların kendi üzerine kalacağını ve o zaman katiyen yaşamasına izin verilmeyeceğini net bir şekilde biliyordu. Bu durumda, onun canlı organ toplama olayı ile ilgili gerçekleri ve Bo Xilai’nın gerçek yüzünü açığa vurmaktan başka çıkış yolu yoktu.

Amerikan hükümeti Wang Lijun’un verdiği materyalleri elinde tutmaktadır. Eğer bu materyallerin içindeki bilgilerin hepsi ÇKP’nin parti içi mücadeleleri ile ilgili sırlarsa ve Amerikan hükümeti eğer bu bilgileri açıklamazsa, insanlar üzüntü duymalarına rağmen, bu durumun herhangi bir ahlaki veya insan ilişkilerine bağlı problemleri olmayacaktır. Fakat eğer bu materyaller içinde gerçekten de ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama olayını gerçekleştirdiğine dair kanıtlar varsa ve Amerikan hükümet hala sağı solu dengelemek için bu bilgileri halka açıklamazsa, o zaman bu olayın gerçekleri bir gün gün yüzüne çıktığında ve öğrenildiğinde, dünya insanları sadece Amerikan hükümetini yâda Başkan Obama’yı eleştirmekle kalmayacaktır ve bunu herkes net bir şekilde bilmektedir. Wang Lijun olayının üzerinden bugüne kadar bir aydan fazla bir süreç geçti ve Amerikan hükümeti Wang Lijun’un verdiği materyaller ile ilgili hala herhangi bir bilgiyi ifşa etmedi. Onlar bir an evvel gerçek bilgileri açıklayıp insanların olayın içeriğine dair gerçekleri bilme hakkını Çin halkına vermeliler.

 Orijinal Çince Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.