Wang Zhaojun, Barış Güzelliği

Zhaojun, barış güzelliği. İllüstratör: Yu-Child
Zhaojun, barış güzelliği. İllüstratör: Yu-Child

David Wu, Epoch Times

Wang Zhaojun antik Çin’de “Dört Güzeller”den biriydi. Batı Han İmparatorluğu zamanında iyi eğitimli bir aileye doğmuştu ve büyüdüğünde saray hanımefendisi olarak seçilmişti.

O zamanlardaki kurala göre, İmparator cariyeleri saray hanımefendilerinin portrelerini temel alarak seçerdi. Fakat saray portre ressamı Mao, sadece kendisine rüşvet veren hanımefendilerin portrelerini çiziyordu. Zhaojun bunu yapmayı reddetti ve ressam tarafından en az çekici olan kız olarak resmedildi. Zhaojun birçokları gibi kafesteki bir kuş misali sarayda kalıyordu ve İmparator Yuan ile karşılaşma şansı hiç yoktu.

M.Ö. 33 yılında, Xiongnu hükümdarı Changan’ı ziyaret etti ve ayarlanmış kraliyet evlilikleri için bir anlaşma düzenlemek istedi. Sahip olduğu tek prensesi ile hükümdarı onurlandırmak istemeyen İmparator Yuan, bir saray hanımefendisi seçmeye karar verdi. Harem’e emir vererek: “Xiongnu bölgesine gitmek isteyen her kim olursa ona prenses gibi davranacağım.” dedi. Xiongnu, uzaklarda “bilinmeyen” bir kuzey bölgesi olarak göçebe kültür zevkine sahipti. Bu teklifi Zhaojun dışında kimse kabul etmedi.

İmparator Yuan onu Xiongnu hükümdarı ile evlendirdi ve İmparator Yuan’ın Zhaojun’u ilk kez görmesi evliliğin ayarlanmasından hemen sonraydı. İmparator, Zhaojun’un baş döndürücü zarif güzelliği ve zekası karşısında şaşkına döndü. Fakat, Zhaojun’u kendisine saklaması için artık çok geçti. Büyük bir pişmanlıkla, onun Xiongnu hükümdarı ile gitmesine izin vermek zorunda kaldı.

Sarayına dönmesi üzerine İmparator Yuan, Zhaojun’un portresini yeniden çalıştırttı ve hiddetle ressamı idam ettirdi.

Efsaneye göre, Zhaojun kuzeye doğru giderken Çin sınırlarını terkettiğinde, ana yurdunu iyilik için terkettiğini bilerek, “sınırdan ayrılış” olarak adlandırılan hüzünlü şarkıyı söyledi. Yukarıda uçan vahşi kuğular şarkıyı duyduklarında, kanatlarını çırpamayacak kadar üzgünlerdi ve yere düştüler.

Zhaojun ana yurdunu terketti ve hayatı boyunca Xiongnu bölgesinde yaşadı. Xiongnu hükümdarını, Han İmparatoru ile barış içinde yaşamaya ikna etti. Ayrıca, Xiongnu’ya Çin kültürünü tanıttı. Hükümdarın ölümünden sonra, Xiongnu geleneğini takip etmeyi seçerek hükümdarın eski karısının en büyük oğlu ile evlendi. Bu durum Çin Han ahlakına ters olan bir durumdu fakat bunu iki ülke arasında 50 yıl sürmüş olan barış ve arkadaşlığı devam ettirmek adına yaptı. Ölümünden sonra, Zhaojun adına ve Xiongnu ile Han Çinlileri arasında nesiller boyu iyi kurulmuş ilişkiler adına bir anıt inşa edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.