Washington DC’deki Falun Gong Gösterisi Çin’in Geleceğine Odaklandı

Tüm dünyadan binlerce Falun Gong uygulayıcısı ABD’nin başkentinde biraraya gelerek, görkemli bir geçit töreni düzenledi (Dai Bing, The Epoch Times)

WASHINGTON – Tüm dünyadan binlerce Falun Gong uygulayıcısı ABD’nin başkentinde biraraya gelerek, görkemli bir geçit töreni düzenledi.  Uygulayıcılar, hem Çin’de 13 yıldır süren işkenceyi hatırlatmak hem de mağduriyetin derinliğini anlatmak için biraraya geldi.

Katılımcılar, mavi üniformalı bandoyu takip ederek afişler, pankartlar ve bayraklar ile birlikte sıra sıra Pennsylvania Caddesinde yürüdüler. Geçidin bir bölümünde beyaz elbiseli kadınlar Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından öldürülmüş 3.400’den fazla Falun Gong uygulayıcısının resmini çelenklerle taşıdı.

Afişlerden birini taşıyan Birgit Braun Almanya’dan katılmıştı ve ülkesinde özgürce uygulama yapabilirken Çin’de insanların özgür olmadıklarını hatırlattı.  “ÇKP herhangi bir inanca veya dine izin vermiyor. Falun Gong’a çok kötü bir şekilde işkence yapıyorlar ve buna hakları yok” dedi.

Birgit Braun etkinliğe Almanya’dan katıldı (Shar Adams, The Epochtimes)

Braun, Falun Gong’un faydalarını anlattı. Bir zamanlar astımlı ve sinirli bir kişi olduğunu söyledi fakat Falun Gong’u (Falun Dafa) uygulamaya başladıktan sonra sağlığı düzeldi ve kendini hep iyi hissetmeye başladı. Kendi deneyiminden iyi olduğunu gördüğü bir uygulamaya Çin’de işkence yapılmasına karşı olduğunu belirtti.

Çin asıllı Avustralya vatandaşı Xiao Lee ise haftasonu etkinliği için Washington’daydı ve pankartlar ile yapılan işkenceyi anlattı. “Burada olmak çok önemli. 20 yıl önce Dafa yayılmaya başladı ve 13 yıldır Çin’de işkence görüyor” dedi.

Falun Gong ustadan öğrenciye anlatılan geleneksel egzersiz ve meditasyon uygulamasıdır. Uygulama ilk olarak 1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından Çin’de kamuoyuna tanıtıldı.

Uygulayıcılar, egzersizlerini düzenli yaparken, toplumda iyi insanlar olmaya teşvik ediliyor ve geleneksel Çin kültüründe kabul görmüş erdemler olan doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine bağlı yaşıyorlar.

Bu prensiplere bağlı olan Falun Gong uygulayıcıları 20 Temmuz 1999 yılından beri ÇKP tarafından şiddetli işkenceye uğruyor.

Xiao Lee Avusturalya’dan katıldı

Xiao Lee’nin işkenceye çok yakın bir tanıklığı var. Karısı Falun Gong uyguladığı için tutuklanmış ve iki yıl boyunca işçi kampında tutulmuştu. Avusturalya hükümetinin müdahalesi ve yardımı ile Avusturalya’ya geri dönmesine müsaade edildi.

Ancak çetin günler ailesi için devam etmekte. Geçen hafta kayınbiraderi Avusturalya’da yaşayan ailesini ziyaret için vize alır almaz tutuklandı. Kayınbiraderi daha önce Falun Gong uyguladığı için iki kez işçi kampında çalıştırılmıştı. Lee “Çok kötü bir haber” dedi.

10 yıl önce uygulamaya başlayan Kanadalı Hans He, her yıl Falun Gong gününe ve yürüyüşüne katılmak için Washington DC’e geldiğini söyledi. “Bu yıl, çok farklı hissediyorum” dedi.  “Önümüzde büyük bir değişim var, bunu hissediyorum. Onlar [Çin halkı] şu an Falun Gong hakkındaki gerçeği ve ÇKP’nin yaptıklarını biliyor. Bir kez gerçeği gördüklerinde değişeceklerdir” dedi.

Dillon Spitler Güney Kore’den katıldı

Güney Kore’de yaşayan bir Amerikalı, Dillon Spitler, Güney Koreli 30 Falun Gong uygulayıcısını temsilen geçit törenine katıldı. Spitler ve arkadaşları, Kuzey Kore’ye yakın oldukları için egzersiz alanlarında rahatsız eden ve engel olan komünist ajanlarla devamlı uğraşmak zorunda kalıyorlar. “Dolayısıyla işkence bir gerçek ve bize de çok yakın” dedi.

Spitler “Washington’da gösteriye ve diğer etkinliklere katılmak özellikle Güney Koreliler için çok önemli çünkü Amerika ile bağlantıları kuvvetlendiriyor ve yalnız olmadıklarını hissettiriyor” dedi.

Johnny Romero, 60, Venezuela’dan katılmış ve diğer uygulayıcılar ile birlikte olmaktan çok memnun. “Falun Gong tüm hayatımın en iyi şeyi. Hem bana çok iyi geldi, hem de aileme” dedi.

Bando ekibi, 13 Temmuz 2012 (Dai Bing, The Epoch Times)

ÇKP’yi terk etmek

Romero işkencenin çok şiddetli ve uzun sürdüğünü söyledi ve “Artık durması lazım” dedi. Romero ÇKP’den ve ilgili organlarından ayrılma kampanyası ve kitle hareketi olan “ÇKP’den Ayrıl” tarafında yürüyüşe katıldı. Tuidang olarak da bilinen hareket sayesinde bugüne kadar 120 milyondan fazla kişi parti üyeliğinden istifa etti.

Çin Komünist Partisi’nden istifa etme hareketi Global Hizmet Merkezi personeli de yürüyüşe katıldı. Merkezin Başkanı Rong Yi, “Partiden istifaların hızı arttı, şu an günde 60.000 kişiye ulaştı. Bu hareket ÇKP’nin geleceğini belirleyecek. Bu insanların kararı ve artık ÇKP’yi istemiyorlar” dedi.

Pennsylvania Caddesinde gösteriyi izleyen seyircilerden de yoğun bir ilgi ve destek vardı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.