Washington’da Fırtına Dindi, Mumlar Yandı ve Meditasyon Başladı

Mary Silver tarafından, Epoch Times / Washington 

Bir Falun Gong uygulayıcısı elinde bardak içinde mum tutuyor. Washington/ National Mall   (Edward Dai/Epoch Times
Bir Falun Gong uygulayıcısı elinde bardak içinde mum tutuyor. Washington/ National Mall (Edward Dai/Epoch Times

20 Temmuz 2013, Washington National Mall’ın zayıf ışığının altında Yüzlerce kişi sarı tişörtleriyle, ellerinde içinde mum olan bardaklarla düzgün sıralar halinde oturdu.

İlk önceleri ailelerin birleştiği, farklı şehirlerden arkadaşların buluştuğu, ebeveynlerin ellerinde bebeklerini tuttuğu, gönüllülerin mavi meditasyon matlarını yere serdiği ve meditasyon müzik sesinin yükseldiği bir ortamdı.

20 temmuz 2013 mum nöbeti washington 4
20 temmuz 2013 mum nöbeti (Edward Dai/Epoch Times)

Aniden siyah bir bulut kalabalığın üzerinde belirdi, birkaç yıldırım çaktı ve yağmur başladı. 13 yıldır kesintisiz bir şekilde devam eden Washington mum ışığı nöbeti bu sene yapılamayacak gibi görünüyordu.

Çin Komünist Partisi, 20 Temmuz 1999’da, beş takım egzersizlerden oluşan ve doğruluk, merhamet, hoşgörü ilkelerin içeren kişisel gelişim sistemi olan Falun Gong’a zulmetmeye başladı: Bu mum nöbeti işte bu karanlık yıldönümü anısına yapılıyor.

Yağmur artmasıyla beraber Hailian Zhang, genel seslendirme sistemi üzerinden duyurusunu yaptı: “ Tarih 20 Temmuz 1999, Çin Komünist Partisinin diktatörü, milyonlarca Falun gong uygulayıcısına karşı dünyada eşi benzeri görülmemiş büyük çapta bir zulüm başlattı. Medyanın tamamına hakim olan devlet, yalan ve suçlamalarda bulundu. Çalışma kamplarına alınan uygulayıcılara karşı çeşitli beyin yıkama ve zulüm yöntemleri uygulandı.”

Zhang’a göre tüm bu karalama kampanyalarına rağmen Falun Gong daha fazla yayılmış ve daha güçlü hale gelmişti. Çin’de ve dünyada iyi niyetli insanlar tarafından destek görmüştü.

Yıllardır Falun Gong uygulaması yapan Zhang, Amerika’da yaşıyor ve Amerika’nın Sesi için çalışıyor. Bu yılda mum nöbetini kaçırmamıştı.

Keith Ware beşinci nesil Washingtonian’lardan bir baba ve bir koca. Her sene gönüllü olarak organize ettiği mum yakma nöbeti, aynı zamanda ziyaretçi akınına uğruyor.

Mumlar ile beraber Çince karakterler ile devasa olarak yerdeki platforma “Zheng Fa” yazılmıştı. “Zheng Fa”, evrenin yenilenmesi veya iyileştirilmesi anlamına geliyor. Uygulayıcılar karakterlerin arkasına sıralanmıştı.

2002 yılında zulüme karşı bir son verilmesi için Çin’de Tiananmen meydanına giden Ware, “Eşim ve ben Çin’e gittik. Dövüldük ve gözaltına alındık” dedi.

Ware, “D.C.’de bizim çok önemli bir sorumluluğumuz var, kongrenin ve başkanın Falun Gong’un ne olduğunu bildiklerinden emin olmamız gerekir” dedi.

Film Yapımcısı Keon Wong’da kendini bu işkence gerçeğini açıklamaya adamış. Mum ışığı nöbeti Wong’un yeni filmi olan “Özgür Çin: İnanmak için Cesaret” adlı filminde önemli bir rol oynuyor.

Kısa bir süre sonra fırtına geçti ve yağmur dindi, pembe bir ayın etrafını mavi şeffaf bulutlar çevirdi. Karanlık derinleşti ve müzik başladı. Yoldan geçenler müziği dinlemek için durdu. Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü adlı şarkı seslendirildi.

Mumlar ile beraber Çince karakterler ile devasa olarak yerdeki platforma evrenin yenilenmesi veya iyileştirilmesi anlamına  gelen “Zheng Fa” yazıldı. (Edward Dai/Epoch Times)
Mumlar ile beraber Çince karakterler ile devasa olarak yerdeki platforma evrenin yenilenmesi veya iyileştirilmesi anlamına gelen “Zheng Fa” yazıldı. (Edward Dai/Epoch Times)

Katılımcılar gitgide daha sessiz ve daha sessiz oldular. Zulüm görenlerin anısına, ellerinde büyük portreleri tutarken derin bir meditasyon başladı.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.