Wedel Kenti Belediye Başkan Yardımcılığına Ayşen Çiker Seçildi

HAMBURG – Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Wedel kenti Üçüncü Belediye Başkanlığına seçilen Ayşen Çiker (Yeşiller) yemin ederek göreve başladı. Gençlere eğitiminizi tamamlayın ve siyasete girin çağrısı yapan Çiker’i ilk kutlayan Wedel Belediye Başkanı Niels Schmidt oldu. Schmidt, Çiker’in Belediye Başkan Yardımcılığından çok kentin sembolü olduğunu belirterek, “Birlikte çalışacağım için çok sevinçliyim.” dedi.

Almanya’da Türklerin uyumu, eğitimi, istihdamı tartışıladursun, imkan verilmesi, kabul edilmesi halinde başarılı Türklere her gün yenileri ekleniyor. Özellikle son günlerde Thilo Sarrazin’in ırkçı açıklamalarının ardından Christian Wulff’un iki Almanya’nın birleşme gününde sarf ettiği, ‘İslam Almanya’nın bir parçasıdır.’ sözü hala ülkede en büyük tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Tüm bu sıcak tartışmaların olduğu bir dönemde Schleswig Holstein eyaletine bağlı Wedel kentinde Türk kökenli 32 yaşındaki öğretmen Ayşen Çiker parti arkadaşı Dr. Valerie Wilms’ın görevden ayrılması üzerine Üçüncü Belediye Başkan yardımcılığına seçildi.

2008 yılından beri Yeşiller partisi ve meclis üyesi Çiker yemin ederek görevine başlarken, Çiker’i ilk kutlayan Wedel Belediye Başkanı Niels Schmidt oldu.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Schmidt, Çiker’in çok iyi bir insan olduğunu belirterek, “Wedel kentine Üçüncü Belediye Başkan Yardımcısı olmasından büyük bir sevinç duydum. O Belediye Başkan yardımcılığından daha çok, burada göçmenlerinde yaşadığını ve kabul gördüğünün göstergesi olarak şehrimizin sembolü oldu. Çiker ile birlikte çalışacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Yardımcısı olmaktan büyük mutluluk duyduğu gözlenen Aysen Çiker ise hakların koruması için siyasete girmenin önemli olduğunun altını çizerek, “Ben bir siyasetçi olarak Almanya’da her ferdin dilinin yeterli olup olmamasına bakmadan kendi haklarını korumak için siyaset ile ilgilenmelerini arzu ederim. Toplumda daha etkili olabilmek için her ferdin siyasi partilere, derneklere ve seçimlere önem vermeleri, mümkün oldukça partilerde aktif rol almaları Türk ve Alman toplumu için çok önemli bir değer yargısı olduğunu düşünüyorum. Bu yönde her türlü desteğe her zaman hazırım.” diye konuştu.

Ayşen Çiker İzmir 9 Eylül Üniversitesi ve Hamburg Üniversitesini bitirdi. Eşide öğretmen olan ve 13 aylık Ela adında kız çocuğu bulunan Çiker Hamburg’da Türkçe ve Almanca iki dilli eğitim veren Lammersieth Okulu’nda öğretmen olarak çalışıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.