WikiLeaks Gizli CIA aporu Yayınladı:”ABD, terör ihraç eden ülke olarak görülebilir”

ABD ordusuna ve hükümetine ait gizli belgeler yayınlayan WikiLeaks adlı internet sitesi, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA)’in, “ABD, terör veya terörist ihraç eden ülke olarak görülebilir” şeklindeki gizli raporunu yayınladı.

WikiLeaks’in internet sitesinde yer alan belgeye göre, CIA’ye bağlı ‘Red Cell’ grubu tarafından hazırlanan raporda, ”ABD’nin terör veya terörist ihraç ettiği, terörle mücadelenin sadece bazı İslami veya Ortadoğulu, Afrikalı, Güney Asya kökenli gruplara karşı yapıldığı gibi düşüncelerin yakın zamanda yaygın olarak kabul edilmeye başlanabileceği” olasılığına değinildi.

Raporda, El Kaide’nin son dönemdeki eylemlerde ”Arap veya Müslüman gibi görünmeyen” Amerikan vatandaşlarını da kullandığı belirtiliyor. Bunun, ABD’nin terörle mücadele sürecinde, özellikle başka ülkelerdeki ”mahkeme denetimi olmayan operasyonlarda” müttefiklerinin iş birliği isteğini azaltabileceği vurgulanıyor.

CIA Sözcüsü George Little, belgenin yayınlanması üzerine yaptığı açıklamada, “Red Cell’den gelen bu tarz analitik raporlar, olaylar ve gelişmelerle ilgili farklı yaklaşımlar üretmek içindir” dedi.

ABD ordusunun daha önce Afganistan’daki operasyonları, bu süreçte sivil ölümlere yol açan ve kayıtlara geçmeyen olaylarla ilgili çok gizli 77 bin belgeyi yayınlayan WikiLeaks, dünya genelinde dikkatleri üzerine çekmişti. WikiLeaks, kalan 15 bin belgeyi daha açığa çıkarmaya hazırlandığını duyurmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.