Wikileaks’e Göre ‘Rusya’nın Adamı’ Berlusconi, Soçi’de Medvedev Ve Putin İle Samimi Pozlar Verdi

MOSKOVA– Amerikalı diplomatların Wikileaks belgelerinde ‘Rusya’nın Avrupa’daki adamı’ olarak niteledikleri İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Rusya’nın Karadeniz tatil kenti Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Hükümetlerarası toplantıların ardından teleferikle kayak merkezi Krasnaya Polyana’ya çıkan liderler keyifli dakikalar yaşadı. Birlikte akşam yemeği yiyen liderler, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı bölgede incelemelerde bulundu.

‘Muhteşem üçlü’nün samimi tavırları dikkat çekerken, Soçi havalimanında liderler Rus yapımı Sukhoi Superjet-100 model yolcu uçağını teftiş etti. Uçağın kokpitine giren liderler pilot koltuğuna oturarak poz verdi.

Toplam ticaret hacmini 2010’da 40 milyar dolara çıkaran iki ülkenin enerji şirketleri ortak çalışmalarını artırarak sürdürüyor. Askeri alanda da işbirliği kararı alan iki ülke 2011’de kara ve deniz kuvvetleri iki ayrı ortak tatbikat yapacak. Moskova, İtalyan yapımı çok amaçlı zırhlı araç alımına da hazırlanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.