Yangınlar Rusya’nın Nükleer Saldırı Uyarı Merkezini Tehdit Ediyor

 

Rusya’da bir aydır süren orman ve torf yangınları ülkenin nükleer tesislerini ve stratejik saldırı uyarı merkezlerini tehdit etmeye başladı. Rusya Uzay Gücü Komutanlığı Sözcüsü Aleksey Zolotuhin basına yaptığı açıklamada Moskova’nın çevresinde bulunan nükleer saldırı uyarı merkezinin bir anda duman altında kaldığını söyledi. Kolomonski bölgesinin güneydoğusunda bulunan üç stratejik merkezin yangınlar nedeni ile tehlike altında olduğunu kaydeden Zolotuhin, 50 kadar üstte görevli askerin 3 hektarlık alanda ormanları kestiğini, ancak hızla yayılan yangınlar nedeni ile tehlikenin geçmediğini ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev hafta başında donanmaya ait bir üsse ynagının ulaşmasını engelleyemeyen dört amiralin görevine son vermişti. Askerlerin sivilleri yangına karşı koruması talebini hatırlatan Rusya lideri, bakanlığın bir çok olayda kendisini koruyamamasını eleştirdi. 13 hangarın yandığı olayda 100’den fazla askeri aracında kullanılamaz hale geldiği kaydediliyor. 

Moskova yakınlarındaki Nükleer Araştırma Merkezi’nin yangınlardan zarar görmemesi için 500’den fazla asker çalışmalarını sürdürürken, radyoaktif maddelerin daha güvenli alanlara taşındığı da gelen haberler arasında. Yine Kolomonski bölgesinde Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı gizli belgelerin bulunduğu stratejik bir merkez önemli ölçüde zarar gördü. 

  

ALMANYA’DAN 100 BİN MASKE 

Rusya’da 22 ayrı bölgede etkisini sürdüren yangınlarda şimdiye kadar 50’den fazla kişi hayatını kaybetti ve 3 bin 500 kişi de evsiz kaldı. Duman altında kalan Moskova’da hava sıcaklıkları yeni bir rekor kırarark 40 dereceye kadar ulaştı. Rusya dışarıdan gelen yardımları da kabul etmeye başladı. Azerbaycan ve Ukrayna’nın yangın söndürme uçakları ile destek sağlarken, Almanya’dan 100 binin üzerinden maske, çok sayıda jenaratör ve yangınla mücadele ekipmanı Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı’na teslim edildi. 

  

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.