Yapılan bir Araştırma, Tanrı Hakkında Düşünmenin İnançlı İnsanları daha Huzurlu ve Sakin bir Hale Getirdiğini Gösterdi

Fizyolojik Bilimler Dergisi’nin yakın bir zamanda yayınlanan bir çalışmasına göre, insanlara din ve Tanrı hatırlatıldığında, hatalar yapma konusunda daha az endişelendiklerini gösterdi.

Yapılan iki deney sırasında, katılımcıların yarısından kendilerine dini konuları ve Tanrı’yı çağrıştıran bir görev yerine getirmeleri istenirken, diğer yarısından ise kendilerine dini konuları çağrıştırmayan benzer bir görev yerine getirmeleri istendi.

Ardından araştırmacılar, katılımcıların ‘Stroop Task’ adı verilen görevi yerine getirdikleri sırada, elektroensefalografi (EEG) kullanarak katılımcıların beyin dalgalarını izlemek suretiyle, sıkıntı ve endişeye nasıl tepki verdiklerini ölçtüler.

‘Stroop Task’; katılımcıların, kelimelerin içinde sunulan renkleri, doğru isimlendirmeleri istenen bir testti. Bununla birlikte; verilen kelime, başka bir renge de ait olabilirdi ve böylece hata yapmak kolaydı.

Araştırmacılar, bir önceki görevlerinde dini konuları çağrıştıran görevi yerine getiren inançlı katılımcıların, daha az endişeli ve sıkıntılı tepki veriklerini buldular.

Toronto Scarborough Üniversitesi’nde araştırmacı olan Dr. Michael Inzlicht, dini konularda düşünmenin ateş altındayken bile bizi huzurlu hissettirdiğini, hata yaptığımızda çok daha az sıkıntı hissettiğimizi, bu araştırmanın bizim inançlı insanlar hakkında yapılan ilginç bulguları anlamamıza yardımcı olabileceğini ve tam olarak kanıtlanmamasına rağmen, inançlı insanların daha uzun yaşadığı, daha mutlu ve sağlıklı olmaya eğilimli olduklarına dair bazı kanıtların varolduğunu belirtti.

İngilizce metin: http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/43213/

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.