Yaralanan Cumhurbaşkanı Ülkesine Geri Dönecek Mi

(Getty Images/AFP/GAMAL NOMAN)

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, muhalifler tarafından sarayında düzenlenen bombalı saldırıda ağır yara almış ve ülkesini terk ederek Suudi Arabistan’a gitmişti.

Gitmesinin hemen ardından Yemen halkı Salih’in ülkeden ayrılmasından dolayı kutlamalar yaptı. Daha sonra gelen haberlerden Salih’in durumunun iyi olduğu belirtilmişti.

Çin haber ajansından yapılan bir açıklama şöyle; Salih daha önce sahip olduğu tüm yetkilerle beraber ülkesine geri dönecek. Ayrıca başkan döneceği için başkentte tören hazırlıkları yapılmaya başlanıldığı ifade edildi.

Tunus devriminden iki hafta önce Cumhurbaşkanı Abdullah Salih’in ömür boyu iktidarda kalmasını sağlayacak Anayasa değişikliğini parlamentonun gündemine alınırken, Mart ayına gelindiğinde ise hem hükümet istifa ettirilmiş hem de Abdullah Salih 2011 yılı içinde iktidarı bırakacağını açıklamak zorunda kalmıştır.

Salih, 2011 yılı içinde çekileceğini açıklamasına karşın muhalefet liderlerinden Yasin Numan Başkan’ın hemen çekilmesi gerektiğini ve eylemlerin görevi bırakana kadar sürdüreceklerini açıklamıştır.  Aynı zamanda Haşhid kabileler konfederasyonu liderleri de Salih’e verdiği desteği çekmişlerdir. Devlet Başkanı Salih’in kardeşi General Ali Muhsin Salih’in de muhalefetin safına geçmesi ise Abdullah Salih rejiminin sona doğru yaklaştığının işareti olarak yorumlanmıştır.

Halk Salih’in geri dönmesini istemiyor. Bunun yanı sıra Salih’in diğer aile üyelerinin de ülkeyi terk etmeleri isteniyor. Yeni bir Yemen inşa edeceğiz diyerek, Salih’in geri gelmesine karşılar. Meydanda Salih’in geri döneceği anons edildiğinde kalabalık tarafından öfkeli bir uğultu oluştuğu açıklandı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.