Yargıtay’da 37. Oylamada Ömer Kerkez Seçildi

Yargıtay ilk 36 turda 348 üyenin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu hiçbir adayın alamaması nedeniyle başkanı belirleyememişti.

Yargıtay Başkanlığına 37. tur oylamada 193 oy alan Ömer Kerkez seçildi. 25 Mart’ta başlayan Yargıtay Başkanlığı seçimlerinin 8 Mayıs’taki 35. turunda da neticelenmemesinin ardından 10 Mayıs’ta sürpriz bir gelişme yaşanmış, adaylardan Muhsin Şentürk, aynı zamanda mevcut Yargıtay Başkanı olan Mehmet Akarca lehine çekilmişti. Yargıtay Başsavcılığı teklifi üzerine adaylıktan çekilen Şentürk’ün yarıştan çıkmasıyla birlikte, 36. turda Akarca’nın zaferine kesin gözüyle bakılmış, dolayısıyla seçimin de artık neticeleneceği öngörülmüştü. Ancak Akarca’ya gitmesi beklenen oylar, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez’e yöneldi.
Dünkü 36. tur seçiminde Mehmet Akarca 111, Ömer Kerkez 169 oy aldı. Kerkez’in 37. turda başkanlık koltuğuna oturması için 6 oy kalmıştı.
Bugünkü 37. tur oylamada ise Ömer Kerkez 193 oy alarak Yargıtay Başkanı seçildi.
Yargıtay Başkanlığı seçimleri 4. turdan itibaren Mevcut Başkan Mehmet Akarca, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve AYM’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın hak ihlali kararına uymamasıyla tanınan 3. Daire Başkanı Muhsin Şentürk arasında geçiyordu.

  1. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, Adalet Bakanlığı bürokrasisinden geliyor. “Milliyetçi-muhafazakar” olarak tarif edilen Kerkez, 2010 referandumundan sonra yargıda yapısal değişikliklere gidilirken, Adalet Bakanlığı Daire Başkanlığı görevine getirildi. Kerkez, 17-25 Aralık sürecinde ise Gülencilere yakın hakim ve savcıların operasyonlarının ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine seçildi. HSK’deki görevi sürecinde sınav usülsüzlükleriyle ilgili ihraç edilen hakim ve savcıların soruşturmalarında imzası bulunan Kerkez, 2017 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. Kerkez, Yargıta 3. Hukuk Dairesi’nde 6 yıl sonra daire başkanı oldu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.