YARSAV Başkanı Tarhan:” Demokrasi, salt ordunun ya da yargının koruyacağı bir şey değildir.”

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, diktatörlere baş eğme süreceğinde cübbelerine daha sıkı sarılacaklarını, cübbelerini başka cübbelilerle başka cübbelerle değiştirmeyeceklerini ve buna izin vermeyeceklerini söyledi. Tarhan, Türkiye Gençlik Birliği’nin Gaziantep’te düzenlediği ‘Yargı Bağımsızlığı ve Hukuk Devleti’ konulu toplantıya katıldı. YARSAV Başkanı, burada yaptığı konuşmada, bu ülkede paralel devlet yaratıldığını ve uzunca bir süre sustuklarını ileri sürdü. Paralel devletin, sivil toplumunun yaratıldığını, hayır kurumlarının yaratıldığını ve yardım dernekleri dahi yaratıldığını savunan Tarhan, şöyle konuştu:

“Demokrasi salt ordunun ya da yargının koruyacağı bir şey değildir. Demokrasi halkın sahip çıkmasıyla ancak korunabilir bir değerdir. Buna sahip çıkmamız gerekiyor. Sivil toplumun demokrasiye sahip çıkması gerekiyor. Bizim tarihe toplum olarak, sivil toplum olarak bir not düşmemiz gerekiyor. Çünkü çocuklarımız, ‘O tarihte siz ne yapıyordunuz’ diye bize sorduklarında, diktatörlere bu ülke baş eğerken, baş eğmek için artık son adımlar atılırken, son darbeler vurulurken ki Anayasa değişikliği budur. Bu son darbeler vurulurken çocuklarımız bize sorduğunda verecek yanıtımız olmalıdır. Benim burada oluş nedenim, gerçekten budur. Biz YARSAV olarak mücadele ediyoruz ve devam edeceğiz.”

“Erzurum ve Erzincan hattında Anayasa değişikliği için düğmeye bastıkları gün, bize aynı zamanda demişlerdi ki ‘Siz yargıçlar susun, cübbelerinizi çıkardın eğer konuşacaksanız.” diyen Tarhan, YARSAV olarak, ‘Hayır biz cübbelerimize daha sıkı sarılacağız. Sizin bu söylemleriniz karşısında daha sıkı sarılacağız’ dediklerini hatırlattı.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.