Yemeklerin ham madde, türkülere konu olan madımak şimdi de lokum oldu

SİVASSivas’ın milli yemeğinin ham maddesi olan ve adına türküler yakılan madımak bitkisi, şimdi de lokum oldu. Madımak lokumunun tadına bakan birçok kişi ‘madımaklı lokum mu olur’ şaşkınlığını yaşarken, memnuniyetini ifade etmekten geri kalmıyor.Bahar mevsiminde Sivas ve yöresinde kırlardan toplanan madımak bitkisinden bugüne kadar yemek ve çorba yapılıyordu. Sivas mutfağında baş köşeye oturtulan madımak, son olarak duyanları şaşırtan bir gıda ürünüyle buluşarak ağızları tatlandırmaya başladı. Şehirde faaliyet gösteren Doğu Şekerleme Firması, madımak ile lokumu birleştirip piyasaya sundu. 

Madımaktan lokum yapılmasının ilginç bir hikayesi var. Daha önce Isparta’da da görev yaparken artan hırsızlık olaylarının önüne geçebilmek amacıyla vatandaşlara bahçelerinde kaz beslemelerini öneren Sivas Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, firma yöneticileriyle sohbet ederken gül lokumunu hatırlatarak ”Neden siz de madımak lokumu yapmıyorsunuz?” diye sordu. Bunun üzerine firma sahipleri bu düşünceyi hayata geçirmeye karar verdi. Hammaddesi nişasta ve şeker olan lokuma kırlardan toplanan ve temizlendikten sonra kıyılan madımak karıştırıldı. Ortaya birçok kişi tarafından beğenilen bir lezzet çıktı. Özellikle madımağın yemeğini sevenler, bu lezzete bayıldı. 

Aile şirketi olarak bugüne kadar katkısız lokum, şekerleme ve helva üretimi yaptıklarını belirten Doğu Şekerleme Yönetim Kurulu Başkanı Halim Gündoğdu, madımaklı lokumu üreterek dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan’ın önerisiyle Sivas yemeklerinin başında gelen madımağı tanıtmak amacıyla harekete geçtiklerini belirten Gündoğdu, “Uzun bir çalışmanın ardından madımak lokumunun tesislerimizde ilk imalatını yaptık. Numune olarak hazırladığımız ürünleri, insanların düşüncelerini almak için onlara tattırdık. Olumlu izlenimler almamız üzerine seri üretime başladık.” dedi. Bugüne kadar 15 çeşit katkısız lokumu halka sunduklarını ifade eden Gündoğdu, madımak lokumunun alışılagelmiş bütün lokumlardan daha fazla ilgi gördüğünü de sözlerine ekledi. 

Madımak lokumu, Sivas yaylalarından özenle toplanan madımak bitkisinin bıçakla kıyıldıktan sonra lokuma karıştırılması ile elde ediliyor. Sıcak kazanlarda harmanlandıktan sonra kalıp halinde soğutulan madımak lokumu kutularda tüketiciye sunuluyor. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.