Yemen’deki Kabileler bir Savaş Uçağını Düşürdü

(Mohammed Huwais/AFP/Getty Images)

Çarşamba günü Yemen’in başkenti Sana’nın dışında pilotu esir alınan ve hükümete ait bir savaş uçağı muhalifler ile birlik olan kabileler tarafından düşürüldü.

Savaş uçağı, Arhab’ın yakınlarında bir uçaksavarla düşürüldü. Olaya şahit olan bir kişinin AFP’ye yaptığı açıklamada, “Yere düşen uçaktan alevlerin yükseldiğini gördük” dedi.

Muhalifler ve Yemen hükümetinin askeri güçleri arasındaki çatışma Sana’nın 40 km kuzeyinde meydana geldi.

Askeriye’nin Reuters’e yaptığı açıklamada, bir Sukhoi savaş jeti olan ve düşürülen uçağın o sırada rutin görevini yapıyor olduğunu söyledi.

Çatışmaya neden olan kabilelerin, hükümetin karşıtı olan muhaliflerin lideri General Ali Muhsen el Ahmar ile beraber hareket ettikleri söyleniyor.

Pazar günü bir askeri üsse kabileler tarafından yapılan saldırıda yedi asker hayatını kaybetmiş ve bunun üzerine hava operasyonları başlatılmıştı.

33 yıldır Yemen’de iktidar olan Salih Haziran ayında ağır bir saldırıda yaralanmış ve ülkesini terk etmişti. Bunun üzerine Yemen’de protesto gösterileri azalmıştı fakat Yemen başkanı Salih’in geri dönmesi ile beraber çatışmalar tekrar artmaya başladı.

İngilizce Metin

İlgili Haberler:

Yaralanan Cumhurbaşkanı Ülkesine Geri Dönecek Mi

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.