Yeni Belediye Başkanı Sobyanin’in Adaylığı Onaylandı

MOSKOVADevlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Moskova belediye başkanlığına atadığı Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin’in adaylığı 32 oyla ile şehir Duma’sı tarafından onaylandı. Yerel parlamentoda 2 milletvekili Sobyanin’in adaylığına karşı yönde oy kullanırken, bir vekil de oturuma katılmadı.

15 Ekim’de Medvedev tarafından atanan Sobyanin’in adaylığı öğle saatlerinde düzenlenen gizli oylama ile onaylandı. 35 sandalyenin bulunduğu yerel parlamentoda iktidar partisi Birleşik Rusya’nın 32 milletvekili bulunuyor.

Tümen bölge valiliği ile siyasi yaşama başlayan Sobyanin, 2005’te Putin tarafından Kremlin idari işler başkanlığına getirilmişti. Putin’in 2008’de başbakan olmasının ardından Sobyanin kabinede yer aldı ve başbakan yardımcılığı görevini sürdürdü.

Putin’in kabinesinden Moskova belediye başkanlığına Sobyanin’in atanması, 2012 Devlet Başkanlığı seçimlerinde Rusya Başbakanının Kremlin’e geri dönüşünün bir işareti olarak yorumlanıyor. Ria Novosti haber ajansı Yabloko Paritisi lideri Sergey Mitrohin’in Sobyanin’le ilgili değerlendirmelerine yer verdi. Mitrohin’e göre Moskovalı olmayan Sobyanin’in işi zor olacak. Yukarıdan atanan Sobyanin Moskovalıların isteklerinden çok Kremlin’den ve Federal yönetimden gelen talepleri yerine getirecek.

Belediyede birlikte çalışacağı takım konusunda bir soruyu yanıtlayan Sobyanin, kemik yapıya dokunmayacağını ifade etti. Sobyanin, “Moskova belediyesi kadrosunun kemik yapısı çok sağlam oluşturulduğunu düşünüyorum. Değişiklik yapılmayacak. Ancak gençlerin kadroya dahil olması için teşvik yapılması lazım” dedi.


MOSKOVA’DA İNŞAAT STANDARTLARI DEĞİŞECEK

Konuşmasında Moskova genelinde gerçekleştirilecek olan inşaat projelerine de değinen Sobyanin gelecek yıl çağdaş normlara hitap eden inşaat standartlarına geçileceğini söyledi. Sobyanin, “Ofis ve konut inşaatları yeni standartlar oluşturmalı. Eski standartlarda devam edilmesi mümkün değil” diye konuştu.

Ayrıca her bulunan alana inşaatların yapılmaması gerektiğini belirten Sobyanin, Moskova’da öncelikli olarak mağaza, otopark gibi projelere yer verilmesi gerektiğini kaydetti.

Bugün saat 16.00 sıralarında Moskova Belediyesi binasında düzenlenecek tören ile Sobyanin’in görevine resmen başlaması bekleniyor.

Moskova eski belediye başkanı Yuri Lujkov Rusya Devlet Başkanı Medvedev tarafından ‘güven kaybı yaşadığı’ gerekçesi ile 28 Eylül tarihinde görevinden alınmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.