Yeni Kovid-19 Tedbirleri Açıklandı

 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında İstanbul’da kamuda uzaktan çalışma kapsamının genişletildiğini açıkladı.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında bugün 12.30’da video konferans yöntemi ile toplandı. 

Toplantıda, Kovid-19 salgını ile ilgili yapılan çalışmalar, sanayi sektöründe çalışanlar için erken mesai düzenlemesi ve kamuda esnek çalışma yöntemleri değerlendirildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplantısının ardından açıklama yaptı. ”Bireysel olarak önlemlere uymada sorunumuz var. Kendimize gelmeliyiz. Birinin bizi denetlemesine ihtiyaç duymadan tedbirlere aynen uymalıyız. Salgına yeni kurbanlar vermek istemiyoruz. Kısıtlanmış günlere geri dönmek istemiyoruz” diyen Yerlikaya kamuda uzaktan çalışma kapsamının genişletildiğini açıkladı.

Yerlikaya, “Kamuda 60 yaş üstü kamu olanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 10 yaş altı çocuğu bulunan kişiler idari izinli sayılacak ve evden çalışabilecek. Diğer personeller haftalık olarak dönüşümlü çalışacak. Sanayi kesiminde çalışanlar mesaiye 07.00’de başlayacak. Karar 9 Kasım Pazartesi itibarıyla uygulanacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün akşam kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınını yavaşlatmak için tüm iş yerlerinin saat 22:00’den sonra kapatılacağını özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulamasının teşvik edileceğini açıkladı. Erdoğan, “Paket servis hariç olmak üzere, lokanta, restoran, hastane ile berber, kuaför, nikah, düğün salonu, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna, internet cafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri tüm iş yerlerinde hizmetler saat 22:00’de sona erecektir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 2 Kasım’da Twitter’da yaptığı açıklamada “İstanbul’daysanız, ayrılmayın. Türkiye’deki vakaların yüzde 40’ı yaşadığınız şehirde. Semptomsuz bir taşıyıcı, tespit edilmemiş bir temaslı olabilirsiniz. Seyahatiniz çok gerekli değilse erteleyin” yazdı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.