‘Yeni Taksi’ Teklifi Yeniden Masada

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki taksi sayısının artırılmasına ilişkin UKOME gündemine getirilen teklif bugün 8. kez görüşülecek.

İstanbul’un kanayan yarası taksilerin sayılarının artırılmasına ilişkin teklif yeniden masada. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin megakentte taksi ihtiyacını karşılamak ve taksilerde hizmet kalitesini artırmak için UKOME gündemine getirdiği, daha önce yedi kez reddedilen “yeni taksi taşımacılığı” teklifi bugün sekizinci kez gündeme gelecek.

‘6 bin artırılsın’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’da taksi ihtiyacını karşılamak, taksilerde hizmet kalitesini artırmak ve şoförlerin yasal haklarını geliştirmek için “yeni taksi taşımacılığı” teklifini, ilk olarak Haziran 2020’de Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı gündemine getirdi. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, “taksi taşımacılığının düzenlenmesi” teklifinde, megakentte taksi sayısının kiralık yöntemle 6 bin artırılması istedi. Kamuoyuna tanıtılan sistemdeki bin taksi zor durumdaki minibüs ve dolmuş esnafının aracının taksiye dönüşümünü içerirken (750 minibüs ile 250 dolmuş), 5 bin taksi de İBB’nin yeni kuracağı sistemde hizmet verecekti.

Temmuz 2021’de gerçekleşen toplantıda bin taksinin dönüşümü İBB ve hükümet temsilcilerinin oylarıyla kabul edildi. Aynı toplantıda İBB’nin 5 bin yeni taksi projesi bin taksi olarak revize edilerek yeniden gündeme getirildi fakat bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin çoğunluk oyuyla tekrar reddedildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.