ÖSYM Personelinin Mal Varlığı Araştırılıyor

Ankara Başsavcı vekili Şadan Sakınan’ın  KPSS soruşturmasını ÖSYM’nin faaliyetlerinin 3628 sayılı mal bildiriminde bulunulması, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele kanunu kapsamında araştırmalar yaptığı öğrenildi.

Şifreli kitapçık skandalıyla ilgili gözler YGS’ye çevrilmişken KPSS’deki kopya iddiaları nedeniyle yürütülen soruşturmada ÖSYM yönetiminin ve personelinin mal beyanları ile gerçek mal varlıkları arasında fark olup olmadığı ve varsa olağanüstü artışlar olan ÖSYM personeli araştırılıyor. Soruşturmanın seyrinin  böyle bir durumda tamamen değişeceğine dikkat çekiliyor.

KPSS’nin geçen yıl 10 Temmuz’da yapılan eğitim bilimleri sınavında bazı soru kitapçıklarının önceden sızdırıldığı ile ilgili soruşturma başlatıldı. ÖSYM’nin Bilkent’teki binasında ve matbaada Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri arama ve inceleme yapmışlar ve soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonda 72 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında son 10 yılda sınav ve sınava girenlerle ilgili dökümanlarla ilgili bilgi istenmişti. Kopya iddialarıyla ilgili KPSS Eğitim Bilimleri sınavı iptal edilmişti.

Başsavcı Vekili Şadan Sakınan’ın  sınava giren ve tam puan alan ve daha sonra sınava giren ve girmeyen 300 kişinin de ifadelerinin alınması için bulundukları illerdeki savcılıklara yazılı talimat gönderdiği  öğrenildi. Soruşturma devam ederken YGS’de şifreli kitapçık iddiaları ortaya atılınca her iki olay da aynı dosyada soruşturulmaya başlandı. Fakat Başsavcı vekili YGS ile ilgili soruşturmanın LYS sınavından önce bitirileceğini  ve her iki olayın ayrı ayrı ele alınacağını söyledi.

Yoruma kapalı.