Cumhuriyet Başsavcılığı YGS İle İlgili Beklenen Açıklama Yapıldı

Günlerdir YGS’de şifre iddiaları kapsamında yürütülen kamuoyunda ve basında çıkan haberlerle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün bir açıklama yaptı. Başsavcılık yaptığı yazılı açıklamada,yazılı, ve görsel basında sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük haberlerde ve yapılan yorumlarda Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ile bir ilgisi bulunmadığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ve soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, Ankara Adliye’sinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Başsavcıvekili Nuri Yiğit’in de katıldığı toplantıda gazetecilere yazılı açıklama verildi. Başsavcılık tarafından yürütülen 2011 yılı YGS sınavına ilişkin soruşturmayla ilgili yazılı ve görsel basında ve kamuoyunda yer alan yorum ve açıklamalar dikkate alınarak belirtilen hususların açıklanmasında fayda görüldüğü  Başsavcılığın, 2011 YGS sınavına ilişkin başlattığı soruşturmada ayrıntılı ve geniş kapsamlı bir incelemenin devam ettiğini ve soruşturmanın en kısa sürede bitirilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

 Açıklamada ; Cumhuriyet Başsavcılı tarafından verilen talimat doğrultusunda 81 ilde sınava giren adaylara ilişkin soru kitapçıklarından sondaj usulü seçilen yeterli sayıda soru kitapçıklarının resen seçilen uzman bilirkişi heyeti tarafından incelemelerinin tamamlandığı ifade edildi.

Soruşturma kapsamında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin TAB bölümünde ve soru kitapçığının basıldığı matbaada uzmanların soruşturma boyunca toplumdan izole bir şekilde dışarıya çıkmalarının yasak olduğu, soruşturma boyunca matbaa içerisinde kalınarak incelemelerin sürdüğü, soruşturmanın son aşamasında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından nezaret edildiği bildirildi.

 Sınava giren 1 milyon 700 bin adaya ait tüm cevap anahtarlarının bulunduğu veri tabanı tek tek incelenmeye başlanmış ve incelemede son aşamaya gelindiği açıklandı,ayrıca sınavda tam puan alan adayların veri tabanlarıyla birlikte soru kitapçıkları da tek tek incelenmeye başlandığı ve son aşamaya gelindiği açıklandı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma kapsamında yapılan incelemeler tamamlandığında sürecin hassasiyeti de dikkate alınarak en kısa zamanda detaylı ve kapsamlı olarak soruşturmanın sonucu kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

Yoruma kapalı.