Yılbaşı Öncesi Uzakdoğu’dan Renkli Görüntüler

Yılbaşı yaklaşırken, birçok ülkede yapılan çeşitli organizasyonlar renkli görüntüler oluşturuyor.
Yılbaşı kutlamaları Çin’de 31 Aralık’a sayılı günler kala artık başladı. Bir çok şehirde Noel Baba posterleri ve figürleri sokakları süslerken, Neol Baba elbisesi giyen insanların organize ettiği programlar da renkli gösterilere sahne oluyor. Siyahi Noel Baba’dan yılbaşı hediyesi alan çocuklar sevinmekle birlikte, hayretlerini de gizleyemedi.
Sokaktaki ‘Noel Baba’lar ise halk ise fotoğraf çektirmeyi çok sevdi. Bu arada Çinliler sokalar ve meydanları da çam ağaçları ile süslemeyi de ihmal etmedi.
Öte yandan Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adası yılbaşı öncesi kara büründü. Hokkaido adasındaki Otaru şehrinde etkili olan kar yağışı sokakları kara bürüdü. Japonlar da sokakları, dükkanları ve evlerin pencerelerini yılbaşı motifli süslerle donatmayı unutmadı.

HONG KONG’DA 11 MİLYON KİŞİ YOLCU
Uzakdoğu’nun başka bir ülkesi Hong Kong’da ise yılbaşını yurtdışında geçirmek isteyen insanlar havaalanına akın etti. Hong Konglu yetkilikler, yılbaşı arifesinde 11 milyon kişinin sınırlardan giriş ve çıkış yapmasını beklediğini belirtiyor. Yetkililer ayrıca vatandaşları yolculuklar için yoğun olmayan saatleri seçmesi konusunda uyarıyor.

GÜNEY KORE, YENİ YILA EKSİ 15 DERECEDE GİRECEK
Öte yandan son günlerde tatbikatları ve Kuzey Kore ile gerin anları ile gündeme gelen Güney Kore’de hava sıcaklıkları halkı ağır ve kalın kış elbiseleri giyme durumunda bırakıyor. Soğuk havalar Güney Kore’nin başkenti Seul’de etkili olurken, yetkililer havaların eksi 15 dereceye kadar düşeceği uyarısında bulunuyor. Seullular soğuk havaları fırsat bilerek, sokaklarda yapılan buz pistlerinde de kaymayı ihmal etmiyor. Buz pistinin yakınlarındaki meydana kurulan süs çam ağacı ise geceleri renkli görüntüler oluşturuyor.

NOEL BABA, HAYVANLARI DA UNUTMADI
Bu arada Çin’deki yılbaşı etkinlikleri çerçevesinde ilginç bir organizasyon yapıldı. Ülkenin kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinin başkenti Xian’daki Qinling Hayvanat Bahçesi’nde, bakıcılar hayvanları Noel Baba elbisesi giyerek yemledi. Zürafa, maymun ve diğer hayvanları kırmızı elbise giyen bakıcılarından meyve yemesi hayvanat bahçesini ziyaret edenlere zevkli anlar yaşattı. Hayvanların yılbaşı yemeklerinin güzel hediye paketleri ile sarılması ise dikkat çekti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.