Yolsuzluk İle Suçlanan Politikacının Feng Şui Takıntısı

(Screenshot via Tianhenet.com.cn)
Guangdong Eyaletine bağlı Jieyang’da eski Çin Komünist Partisi sekreteri Chen Hongping, görevde olduğu 7 yıl boyunca zimmetine para geçirmek suçuyla yargılanıyor. (Screenshot via Tianhenet.com.cn)

Çin devlet haber ajansının bir haberine göre, mezar konusunda takıntılı bir Çin devlet yetkilisi kendisine ve ailesine Feng Şui (Feng Shui) prensiplerine uygun lüks bir mezar yaptırmak için milyonlarca yuan parayı zimmetine geçirdi.

Guangdong Eyaletine bağlı Jieyang’da eski Çin Komünist Partisi sekreteri Chen Hongping, görevde olduğu 7 yıl boyunca, 125 milyon yuanı (yaklaşık 20 milyon dolar) rüşvet, kamu fonunu zimmetine geçirme ve gücü kötüye kullanma suçlarından yargılandı.

Devlet haber ajansı Xinhua’ya göre, Chen 2010 yılında kendisi ve ailesi için bir mezarlık yaptırmaya başladı. Bölgede yol ve baraj yapacağına dair verdiği sözler yerine, Chen 3.5 milyon yuanı (yaklaşık 565.000 dolar) şahsi projeleri için zimmetine geçirdi.

Feng Şui, objelerin çevreyle uyumunu sağlamaya yönelik eski bir Çin felsefi öğretisidir. 10 yıllık Kültür Devrimi (1966-1976) sırasında batıl inanç olarak karalanıp bastırılmasına rağmen, modern Çin toplumunda tekrar uyanışa geçmiştir.

Komünist Parti üyelerinin, Feng Şui de dahil olmak üzere, batıl inanç olarak adlandırılan herhangi bir inanca sahip olmaları yasaklanmıştır. Ancak son haberlere göre, Marksizm inancının yarattığı spritüel boşluk içinde, Parti yetkilileri artan sayıda halk gelenek ve inançlarına geri dönmektedir.

Jieyang şehri yetkilileri, Chen Hongping’in boş zamanlarını daha çok dağlarda ve kırsal yörelerde geçirdiğini ve oralardan Feng Şui pusulası getirdiğini bildirdiler. Bazı iş sahiplerinin de Chen’e danıştığı bildirildi. Chen kişisel ilgisinin yanı sıra, Feng Şui’yi Komünist Partideki meslektaşları ve devlet çalışanlarına anlatıp yaymaya çalıştı.

Medya haberlerinde, kendi şahsi mezarlığının yanı sıra, Chen’in kentsel inşaat projelerinde Feng Şui prensiplerini uyguladığı kaydedildi. Onun talimatları doğrultusunda şehrin merkezine bir kapı kule inşa edildi. Kapının şehre ve insanlara şans getirmesi için Feng Şui prensiplerine göre tasarlandığı bildirildi. Kapının inşaatında kullanılan riyolit kayanın nakliyesi için on milyonlarca yuan harcandı.

Yazan: Leo Timm ve Lu Chen, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.