Yozgat’ta Zengin Uranyum Yataklarına Rastlandı

Yozgat’ta uranyum madeni rezervini tespit etmek için arama yapan Adur Madencilik  gerçekleştirdiği 39’uncu sondaj çalışması sonucunda Türkiye’de tahmin edilenden çok daha fazla uranyum madeni rezervine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

 Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, özel sektör tarafından yapılan sondaj çalışmalarında yeni uranyum yataklarına rastlandı. Türkiye’nin uranyum rezervi 9 bin ton civarında olduğu belirtilirken, Sorgun’daki uranyum rezervinin 7 bin tona ulaştığı kaydedildi.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre bugüne kadar 38 sondaj çalışması sonucu bölgede önemli bir uranyum madeni rezervi bulunduğunu belirten  Adur Madencilik Şirketi’nin Halkla İlişkiler Müdürü Sabri Duransoy sondajlara devam edileceğini ve öngörülen sürenin 3 yıl olduğunu söyledi.

Duransoy yaptığı açıklamada;Türkiye’nin en zengin uranyum yataklarının bu bölgede olduğunu, Maden Tetkik Arama (MTA) bundan 35 yıl önce bölgede uranyum arama çalışması yaptığını, bu çalışma neticesine göre sondaj çalışmaları yaptıklarını ve bölgede tahmin edilen 4 bin ile 4bin 500 ton civarında uranyumdan daha fazla 7 bin ton civarında rezerv bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

 Yaklaşık 1 yıldır bölgede fizibilite çalışmaları yaptıklarını ve sondaj paketinin 3 yıl sürmesinin öngörüldüğünü, ortaya çıkacak veriler sonucunda fizibilite raporu hazırlanacağını ifade etti. Fizibilite raporuna göre üretim tesisi kurulmasına karar verileceğini de belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.