Yrd. Doç. Dr. Pamuk: Tuvalet Sonrası Yıkanmayan Elden Ete Bulaşan Bakteri, 7 Saatte 2 Milyona Ulaşır

AFYONKARAHİSARAfyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şebnem Pamuk, yıkanmayan bir el ile et ve et ürününe bulaşan bir bakterinin 7 saat içinde üreyerek 2 milyon adete çıktığını söyledi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlediği “Güvenli Gıda Üretim Uygulamaları” konulu eğitim kursu Ahmet Necdet Sezer Kampusü Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı.

Üç gün sürecek kursta, AKÜ Veteriner Fakültesi, Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden öğretim üyeleri eğitim verecek. Ücretsiz kurs sonunda yapılacak seçmeli değerlendirmeli sınavdan 100’lük sistemde 60 ve üzeri not alanlara başarı sertifikası, diğer kursiyerlere atılım sertifikası verilecek.

Kursun ilk dersinde konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şebnem Pamuk, yıkanmayan bir el ile et ve et ürününe bulaşan 1 bakterinin 7 saat içinde üreyerek 2 milyon adete çıktığını hatırlattı.

Bakterilerin gözle görülmediğini belirten Pamuk, son derece küçük olan bu bakterilerin 2 bin tanesinin bir araya getirildiğinde ancak bir toplu iğne başı büyüklüğünde görüldüğünü bildirdi.

Bu bakterilerin çok hızlı ürediklerini aktaran Pamuk, “Tek bir bakteriden 7 saat içinde 2 milyon, 12 saat içinde 1 milyar bakteri meydana geliyor. Direk dışkı kontaminasyonunu gösteren diğer bir başka bakteri insan veya hayvan dışkısında bulunur. Bu bakteri ise et ve et ürünlerine bulaştığı zaman her 20 dakika bir bölünerek çoğalır. Bakteri 48 saat içinde 22’nin yanına 43 tane sıfır koyun, o kadar sayıya ulaşır. Ne kadar bulaştırdığını önemli değil. Önemli olan ete buluşmasıdır. Zaten et onun çok istediği bir ortam. Tuvaletten çıktınız, elinizi yıkamadınız ve ete elinizi sürdüğünüz zaman 48 saat sonra bu bakterinin sayısı telaffuz edilemeyecek kadar çoğalır.” dedi.

Mikroorganizmaların özellikle et ve ürünlerinde protein, vitamin, mineral ve özellikle demir yoğun şekilde bulunduğu için, mikroorganizmaların en sevdiği ortamların et ve et ürünleri olduğunu aktaran Pamuk, “O ortamda mükemmel rahat eder ve aradığı her şeyi bulur. Karbon dediğimiz element ette fazla miktarda vardır. Karbonda mikroorganizmaların enerji kaynağıdır. Karbonu kullanarak gelişir, çoğalır ve et ve et ürünlerinde belli bir sayıya ulaşır. Bu anlamda bu ürünlerin mikroorganizmaların en sevdiği ortamlardır.” diye konuştu

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.