Yukos Davası: Hodorkovski İçin 14 Yıl Hapis Cezası İsteniyor

Rus savcılar eski dev petrol şirketi Yukos sahibi Mihail Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev için 14 yıl hapis cezası istedi. Mahkemenin suçlamayı kabul etmesi durumunda Hodorkovski ve Lebedev 6 yıl daha hapis yatacak.

Hodorkovski ve Lebedev’e karşı 2008 yılında başlatılan ikinci mahkemenin sonuna doğru yaklaşılıyor. Moskova’nın Hamovniçeski Mahkeme salonunda devam eden duruşmalarda önceki gün savcı talebini dile getirdi. Savcı Hodorkovsi ve Lebedev’in hapiste geçirdikleri 7 yılı göz önünde bulundurmakla birlikte toplam 14 yıl hapis cezası istedi. Savunma ise 27 Ekim tarihinde hakim karşısına çıkarak cezanın hafifletilmesini isteyecek.

Savcıdan en fazla 8.5 yıl beklediklerini dile getiren Hodorkovsi’nin avukatı Yuri Şmidt ise “İçimizde, Rusya’da son günlerde konuşulan liberal değişimlerden umutlanarak en fazla 8–8.5 yıl hapis istenir umudunu taşıyorduk” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

2003 yılında tutuklanan Lebedev ve Hodorkovski 2005 yılının Mayıs ayında sonuçlanan mahkemede 8 yıl hapse mahkûm olmuştu. Rus oligark Hodorkovski; kaçakçılık, mahkemenin kararına uymama, mal sahiplerine zarar verme, özel şirketlerin vergi kaçakçılığını organize etme, vergi ödememe ve başkasının malını sahiplenmekten suçlu bulunmuştu. Ancak iki yıl önce Rusya Başsavcılığı ikinci mahkeme başlatarak Hodorkovski ile ortağı Lebedev’i 1998 ile 2003 yılları arasında Yukos’a bağlı Samaraneftegaz, Yuganskneftegaz ve Tomskneft petrol şirketlerin ürettiği petrolün tamamını (350 milyon ton) çaldığını iddia etti.

Rusya’nın en zengini olmayı başaran Hodorkovski Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından en büyük petrol şirketleri olan Yukos’un sahibi olmuştu. İflası açıklanan şirketin mal varlıkları Rosneft’e devredildi.

Hodorkovski siyasi suçlu olduğunu iddia ederken, muhalif çevreler de Yukos davasının Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in oligarklarla mücadelesi sonucunda günah keçisi olduğunu ifade ediyor. Putin defalarca yaptığı açıklamada, olayla şahsi bir ilgisinin olmadığını belirterek, “O hak ettiği cezasını çekiyor. Hapisten çıkınca özgür insan olacak. Şu kesin ki ben onu köşeye sıkıştırmadım” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.