Yüksek Elektirik Faturaları Vatandaşı İsyan Ettirdi

 

tedas kacak elektrikYüksek elektrik faturasına isyan eden vatandaşların bu durumdan kurtulmak için BEDAŞ’a dilekçe ile başvurması gerekiyor.

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, üç zamanlı tarifenin, tüketicileri haber verilmeden tek zamanlı tarifeye geçirildiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Tüketiciler, faturanın fazla kısımların geri talep edebilirler. Bu konuda tüketici hakem heyetlerine başvurabilirler. Ayrıca tüketiciler yeni sözleşme yapmaya zorlanabilir. Bu süreçte yeni sözleşme yapmasınlar” şeklinde konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 1 Temmuz 2013’de onayladığı listeye göre tarifeler şöyle belirlendi: 06.00-17.00 arası 26.73 kuruş/Kilowatt saat.
17.00-22.00 arası 42.07 kuruş/Kilowatt saat, 22.00-06.00 arası ise 15.67 kuruş/Kilowatt saat. Standart tarife ise 28.39 kuruş/kilowat.

BEDAŞ’tan yapılan açıklamada faturalardaki artışın tarife değişikliği ile ilgili olmadığı, ancak bayram dolayısıyla okuma sürelerinin uzatması nedeniyle faturaların yüksek gelmiş olabileceği kaydedildi. “Tarifeler, tüketicilerimizin sayaçlarına ve sözleşmelerinde belirledikleri seçeneklere göre uygulanmaktadır. Meskenlerde Tek Zamanlı enerji bedeli 20,38 kuruş/kWh; Çok Zamanlı enerji bedeli ise gündüz 18,72 kuruş/kWh, puant 34,06 kuruş/kWh, gece 7,66 kuruş/kWh’tır. Özellikle belirtmek isteriz ki, tüketicilerimizin kullanım alışkanlıklarına en uygun tarifeyi seçmesi önem taşımaktadır” denildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.