Yunan basını:”Netanyahu, Gazzeliler için 12 Ege adası satın almak istiyor”

Yunan basın-yayın organları, Yunan Başbakan Yorgo Papandreu ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında dün Atina’da yapılan görüşmeye geniş yer verdi. Gazetelerin bir kısmı Atina-Tel Aviv yakınlaşmasını desteklerken, önemli bir bölümü ise sert eleştirilerde bulundu. İlginç bir iddiayı ilk sayfasına taşıyan Elefteri Ora gazetesi ise ‘Netenyahu’nun Papandreu’dan 12 Ege adasını satın alması teklifini beklediği’ iddiasıyla hükümeti ti’ye aldı.  Yunanistan ve İsrail yakınlaşmasının Türkiye’ye karşı yapıldığında birleşen gazeteler, bu yakınlaşmanın Yunanistan’a zarar vereceğini savundu. Bazı yorumcular, İsrail’in, çıkarları için Atina’yı kullandığını öne sürdü. Bir kısım gazeteler ise Tel Aviv ile yakınlaşmanın, Atina’nın Arap dünyası ve Türkiye ile ilişkilerini dinamiyetliyeceği uyarısında bulundu. 

 Yunan gazeteleri, Türkiye-İsrail ilişkilerinde geçen Mayıs ayında Gazze olayları nedeniyle meydana gelen olumsuz ortamın, Yunanistan-İsrail ilişkilerinin etkili bir şekilde pekiştirilmesine yol açtığını yazdı. Türkiye’nin İran ile yakınlaşması sonucu ABD’nin devreye girmesiyle İsrail ve Yunanistan’ın yakınlaştıkları ileri sürüldü. Bu ortamın, Yorgo Papandreu’nun Tel Aviv ziyaretinden bir ay sonra İsrail Başbakanı Bejamin Netanyahu’nun Atina’yı ziyaret etmesine neden olduğu ifade edildi. İki lider, Yunanistan-İsrail ikili ilişkilerinin derinleştirilmesi, yatırım, turizm, enerji, savunma ve güvenlik konularında işbirliğine değindi. Netanyahu, İsraillilerle Filistinliler arasında doğrudan görüşmelere hazır olduğunu belirtti. 

  

“ATİNA-TEL AVİV YAKINLAŞMASI TÜRKİYE İÇİN TAKOZ” 

Avgi gazetresi, “Mede in USA maceraları” (Amerikan yapımı maceracılık) manşetini kullandı. Gazete, Papandreu ve Netenyahu’nun Türkiye’nin İran’a açılması gerekçesiyle ortak askeri tatbikatlar konusunda anlaştıklarını bildirdi. Yunanistan-İsrail ilişkilerinin derinleştirildiğini belirten Logos ise, “Yunanistan’dan Türkiye’ye takoz” manşetini attı. To Vima gazetesi de “İsrail-Yunanistan yakınlaşması Türkiye’ye takoz” başlığını kullandı. 

 “İSRAİL YUNANİSTAN’I SAVAŞLARINA ALET EDİYOR” 

Atina’nın İsrail ile yakınlaşmasına sert muhalefet eden gazetelerden Elefteros Kosmos, İsrail’in kendi savaşlarına Yunanistan’ı da alet etmek istediğini yazdı. İsrail’i şahine benzettiği bir fotoğraf kullanan gazete, “Yunanistan, Siyonistlerin pençesinde” manşetiyle çıktı. 

 “NETENYAHU, 12 EGE ADASINI SATIN ALMAK İSTİYOR” 

Bir diğer eleştiri getiren gazete ise Elefteri Ora oldu. Gazete, “İsrail diplomatları grev yaparken, Netanyahu’nun Atina’ya gelmesinden umduğu çıkar ne?” diye sordu. Gazete, Netanyahu’nun diplomatların grevde olduğu bir dönemde yurtdışı gezisine çıkmasının, ziyareti organize den “Mossad” tipi diplomasinin yolunu açtığını yazdı. Gazetenin farklı kaynaklardan edindiği bilgilere göre Netanyahu’nun gerçek amacı, Papandreu’dan çıkarlarına hizmet edecek bazı taleplerde bulunmak. Bu bağlamda İsrail eğitim uçaklarının, Yunan hava sahasında uçmalarının beklendiği, böylece Yahudi pilotların korkusuzca eğitilecekleri öne sürüldü. İlginç bir iddiayı gündeme getiren gazete, “Doğrulanması mümkün olmayan bir diğer bilgiye göre Netenyahu, Gazzelileri yerleştirmek için Papandreu’dan ima yoluyla bile olsa, 12 tane ıssız Ege adasını satma teklifini beklediği anlaşılıyor” iddiasında bulundu. Gazete, diplomatik kaynakların bu konuda bilgi vermeyi reddettiklerini yazdı. Elefteri Ora’nın Yunan hükümetini ti’ye almak için mi bu konuyu ilk sayfasına taşıdığı anlaşılamadı. 

 İSRAİL İLE YAKINLAŞMA, ARAPLARLA İLİŞKİLERİ DİNAMİTLER 

“Amerikanların kutsamasıyla Netanyahu’ya ‘ekmek ve su’ verdik” eleştirisinde bulunan bir diğer gazete ise Avriyani oldu. Gazete, “Yunanistan’ın İsrail ile oyunları” manşetini kullandı. Yunanistan’ın ekonomik kalkınma için umut bağladığı Arap sermayesine göndermede bulunan Avriyani, dikkat çekici ifadeler kullandı: “Yunanistan’ı Akdeniz’de ateşe atıyorlar. Ülkemizin Arap ülkeleri ile ilişkilerini dinamitliyorlar. Türkiye ile ise gerginliği kışkırtıyorlar.” Yunanistan ve İsrail arasındaki stratejik planın ABD yapımı olduğunu ileri süren Avriyani, bir dizi sembolik bölgesel göndermelerde bulunulduğunu ve Akdeniz’de yerleşik dengelerin yıkılmasına yol açacak demeçler yapıldığını kaydetti. Dünkü temasların Türkiye’nin İran’a tahrikkar desteğine, Amerikan dış politikasının cevabını içerdiğini yazdı. 

 TA NEA: ATİNA TEL AVİV FLÖRTÜ VE YUNAN HAVA SAHASI 

Ta Nea gazetesi ise Papandreu ve Netenyahu’nun “Türkiye-ABD bakışı ile flört” ettiklerini öne çıkardı. Ta Nea, “İsrail ve Yunanistan, Ankara’nın İran’a açılım yapmasının gölgesinde, ekonomi, savunma ve güvenlik gibi alanlarda ilişkilerin ilerletilmesi konusunda anlaşma sağladı.” diye yazdı. Bu bağlamda Yunanistan ve İsrail’in Yunan hava sahasında ortak tatbikatlar yapılması bekleniyor.  

Apoyevmatini gazetesi ise Papandreu ve Netenyahu arasında yapılan görüşmeden ekonomi, savunma ve güvenlik gibi stratejik konularda anlaşma sağlandı. Elefteros, “Söz dinlemez, kızgın ve delişmen Türkiye’yi yola getirmek için” İsrail ve Yunanistan arasında kurulan köprünün arkasında Amerika’nın olduğunu iddia etti. Elefteros Tipos gazetesi de, Atina-Tel Aviv flörtünün arkasında, ekonomi ile İsrail’e Yunan hava sahasının açılması olduğunu yazdı. Gazete, bu flörte İsrail’in Ankara ile bozulan ilişkilerin rolü bulunduğu yorumunda bulundu. 

 “AKTİVİSTLERİ KATLEDEN İSRAİL İLE PAPANDREU’NUN NE İŞİ VAR” 

Tecrübeli gazeteci Rihardos Someritis, To Vima gazetesindeki makalesinde, İsrail ile yakınlık kuran Papandreu’yu sert bir dille eleştirdi. “Papandreu’nun İsrail’in şahit olduğu en sağ militarist hükümetle işbirliğine gitmesi kabul edilemez” değerlendirmesinde bulunan Someritis, bunun utanç verici olduğunu savundu. 

 Yunanistan’ın Ortadoğu trajedisine ve İran ile savaş ihtimaline seyirci kalmayarak rolünü oynaması gerektiğini kaydeden tecrübeli gazeteci, bunun Avrupa kartıyla yapılması gerektiğinin altını çizdi. Bazı komik ulusalcı yöntemlerle bunun mümkün olmadığı belirten Someritis, “Ege’de Türk uçakları istemiyoruz. Peki (hava sahamızı) saldırgan tatbikatlar yapacak İsrail’e sunmak zorunda mıyız?” diye sordu. Someritis makalenin devamında şunları yazdı: “9 yardım gönüllüsünü öldüren saldırgan İsrail yönetimiyle Papandreu’nun hiçbir işi olmaması gerekirdi. Netenyahu’ya eşlik eden Mossad ajanlarının da burada hiçbir işleri yoktu!” Son olarak Papandreu’nun Netenyahu’ya sarılmasına bir anlam veremediğini anlatan Someritis, Atina-Tel Aviv yakınlaşmasının Yunanistan’ın utancı olduğunu ileri sürdü. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.