Yunan Halkı, Sandık Yerine Kafeteryada Sohbeti Tercih Etti

ATİNA– Yunanistan’da bugün yapılan bölge valileri, belediye başkanları ve meclis üyelerinin belirleneceği yerel seçimlerde halkın önemli bir kısmının sandık başına gitmediği bildirildi. Ülkedeki ağır ekonomik kriz ve sert önlemler nedeniyle hükümet ve siyasilere kızan vatandaş, sandık yerine kafeteryalarda kahve içmeyi tercih ediyor.

Yunanistan’da sabah saat 07.00’da başlayan oy verme işlemi akşam saat 19.00’da sona erecek. Yunanistan’da çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu 9 milyon 809 bin 177 seçmen oy kullanacak. Bunlardan 110 bin 904’ü ilk defa oy kullanıyor. Ekonomik kriz nedeniyle sert tedbirler uygulamaya koyan PASOK iktidarına küsen halkın seçimlere yeterince ilgi gösterilmediği belirtiliyor.

Yerel seçimlerde oy verme işlemi ülke genelinde küçük bazı aksaklıklar dışında normal seyrinde devam ediyor. Kozani ili Velvento ve Gavdo ile Kastoria ili Tihiou seçim bölgelerinde halk, hükümetin farklı uygulamalarına karşı bölge valileri seçimine katılmadı.

Akşam saat 19:00’da sona erecek seçimlerde ilk sonuçlar, oyların yüzde 10’u sayıldıktan sonra, saat 21:30 civarında alınacak. Ancak kritik bölge ve belediyelerde seçim sonuçlarının gece saatlerinde netleşeceği belirtiliyor. Bugünkü seçimlerde sandık başı anketi yapılmadığı için muhtemel sonuçlar açıklanmayacak.

SANDIK YERİNE KAFETERYA

Bu arada Yunanistan’da en çok seçmenin bulunduğu Attika bölgesinde sandık başına gitmeyenlerin oranının çok yüksek bir rakam olan yüzde 50 civarında olduğu ifade ediliyor. Her 2 seçmenden 1’inin sandığa gitmediği belirtiliyor. Ülke genelindeki güneşli hava nedeniyle Atina’da halkın sandık yerine kafeteryalarda sohbet etmeyi tercih ettiği görüldü. İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, 15:30 itibariyle taşra illerinde de sandık başına gitmeyenlerin çok yüksek bir orana ulaştığını açıkladı.

AĞIR YENİLGİ, PAPANDREU’YA ERKEN SEÇİM KARARI ALDIRABİLİR

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, yerel seçimlerde halkın krizden çıkış için gösterilen çabaya istenen desteği vermemesi durumunda, “erken seçimin gündeme gelebileceğini” belirtmişti. Papandreu, “Yunanistan’da 7 Kasımda yapılacak yerel seçimlerin ülkenin içinde bulunduğu mali krizden çıkma çabaları açısından büyük önem taşıdığını” söylemişti. Başbakan Papandreu, “PASOK hükümetinin yerel seçimlerde alacağı olumsuz bir sonucun, ülkede erken genel seçim konusunu gündeme getirebileceğini” kaydetmişt. Papandreu’yu halkı tehdit etmekle suçlayan muhalefet partileri ise erken genel seçimlere gidilmesine karşı. Partiler, Papandreu’nun erken genel seçim sinyalinin tehdit olduğunu belirtmişti. IMF ve AB de genel seçimlerin Yunanistan’ın krizle mücadele programına darbe vuracağını açıklamıştı.

Bütün bu olumsuz açıklamalara rağmen Papandreu, önceki güne kadar erken genel seçim seçeneğinin masada olduğunu ısrarla vurgulamıştı. Papandreu, halkın istikrar ve anlaşılabilir değişim için ileriye gitmeye mi yoksa geriye maceraya atılmaya mı? ikilemine karar vereceğini ifade etmişti.

PAPANDREU, KURMAYLARINI TOPLUYOR

Bu akşam saat 22:00’dan sonra ülkenin erken genel seçime gidip gitmeyeceği Papandreu’nun ilk sonuçları değerlendirmesinden sonra belli olacak. 21:30’da ilk resmi sonuçların alınmasından sonra Papandreu’nun kurmaylarıyla toplantı yapacağı bildirildi. İlk değerlendirmelerden sonra Papandreu’nun Zappion Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Daha önce basına yansıyan haberlerde, Papandreu’nun bugün yapılan yerel seçimlerden ağır yenilgi ile çıkması durumunda erken genel seçimlerin bir hafta sonra yerel seçimlerin ikinci turu ile birlikte yapılabileceği belirtilmişti. Bir diğer senaryoya göre ise yerel seçimlerin ikinci turu 5 ya da 12 Aralık tarihlerine kaydırılabilir. Böylece erken genel seçimlerle birlikte yapılabilir.

YUNAN HALKI ERKEN GENEL SEÇİM İSTEMİYOR

Bu arada yerel seçimlerde oy kullanan Yunanlar, ‘erken genel seçim istemiyor’. Oy verme işleminden sonra Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Yunanlar, erken genel seçimlere gidilmesinin doğru olmayacağına inanıyor. Onlara göre bu, ülkenin krizle mücadelesine zarar verebilir.

KALİKRATİS YENİ SEÇİM SİSTEMİ

İlk defa bu yerel seçimlerde uygulanacak yeni seçim sistemi gereği ülke genelindeki 54 valilik, 910 belediye ve 104 nahiye yerine, 13 bölge valiliği ile 325 belediye başkanlığı sistemi getiriliyor.

İki turlu seçime göre, kullanılan geçerli oyların yüzde 50’sinden bir fazlasının alınamadığı seçim bölgelerinde ikinci tur, 14 Kasım pazar günü yapılacak. İlk tura 16 bin 700 aday katılıyor. Yeni sisteme göre bölge valileri, eyalet sistemi benzeri geniş yetkilerle donatılıyor. Hükümet, yeni seçim sitemiyle hizmetlerin daha hızlı ve kaliteli olacağını en önemlisi de kayda değer tasarruf sağlanacağını açıklamıştı.

BATI TRAKYA

Batı Trakya Türk azınlığı da, belediye başkanlıkları için yarışıyor. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gümülcine köylerinden Kozlukebir ve Susurköy ile İskeçe ili Mustafçova köyünde Türk başkanların ipi göğüslemesi bekleniyor.

Gümülcine ve İskeçe Belediye başkanlıkları için de bağımsız Türk adaylar zorlu bir sınav verecek. Yunan adayların belediye başkanlığı için oluşturdukları listelerde belediye meclis üyeliği için Türk adaylar bulunuyor.

Yeni seçim yasasına göre, Rodop ve İskeçe illerinde ilk kez oluşturulacak dokuzar kişilik Bölge Meclisleri için belirlenen aday listelerinde de toplam 25 Türk aday bulunuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.