Yunan Medyası: Bahar Havası, Görüşmelerde Yoğunlaşma İle Devam Edecek

Yunan basın-yayın organları, `Akdeniz İklim Değişikliği Girişimi` konulu konferans vesilesiyle ikili bir görüşme yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun açıklamalarını ilk sayfadan verdi. İki ülke arasındaki istikşafi görüşmelerin yoğun bir şekilde devam etmesine dair kararlılığın ifade edildiğini belirten gazeteler, Erdoğan’ın görüşmeleri “verimli” olarak değerlendirdiğini ancak Ege sorunlarının çözümüne dair belirli bir zaman çizelgesi sunulmadığını kaydettiler.

TA NEA
Ta Nea, Yunanistan ve Türkiye Başbakanlarının Vouliagmeni’de 2 buçuk saatten fazla süren ve iyi havada geçen bir görüşme gerçekleştirdiklerini yazdı. Görüşmede Türk-Yunan ilişkilerinin bütün boyutlarıyla masaya yatırıldığı belirtildi.

Başbakan Papandreu’nun “Sorunlarımız var ama gelecek bizleri birleştiriyor.” cümlesini başlığa çeken Ta Nea, iki tarafın da gerek Ege ile ilgili konularda ve gerekse de bölgede barış ortamının korunması adına ileri adımlar atılmasında görüş birliğine vardıklarını yazdı.

Türk ve Yunan tarafının görüşme havasının çok olumlu olduğunu ifade ettiklerini kaydeden Ta Nea, “bazı tedirginliklere rağmen yakınlaşmanın adım adım ilerlediğini” vurguladı.

Gazete, Papandreu’nun Ege kıta sahanlığı konusunda ‘önemli olanın mümkün olan en kısa sürede sonuca ulaşmak olduğu, ciddi ve emin adımlarla devam eden sürece dair son bir tarih konmadığı’ vurgusu yaptığını yazdı. Papandreu, sonucun her iki ülke ve bölge için hayırlı olmasını istediklerini söyledi. Diğer konulara ilişkin ise Papandreu, “Kıta sahanlığının dışında insan hakları ve azınlık konularında da iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini” söyledi. Özellikle Atina, kaçak göçmenler konusunda yapılacak kapsamlı çalışmadan memnun kaldı.

Ta Nea, muhtemelen Erdoğan’ın Atina ziyareti sebebiyle dün ve önceki gün Ege’de Türk F-16 uçaklarında herhangi bir hareketlilik gözlenmediği bilgisini de verdi.

KATHİMERİNİ
Kathimerini de ilk sayfadan verdiği haberinde, Erdoğan ve Papandreu’nun kaçak göçmenlerle ortak mücadele konusunda sağladıkları mutabakatı öne çıkardı. İki liderin samimi bir ortamda görüşme gerçekleştirdikleri yorumunda bulunan Kathimerini, 1 saat programlanan görüşmenin 2 buçuk sürdüğünü yazdı. Gazete, görüşmeye başbakanlar dışında sadece dışişleri bakanlarının da katılmasının iki ülke sorunlarının tamamının ayrıntılı şekilde görüşüldüğüne işaret ettiğini kaydetti. Kathimerini, bundan sonra istikşafi görüşmelerin daha da hızlanacağını kaydetti. Papandreu’nun AB ile Türkiye arasında kaçak göçmenlerin iadesi anlaşması imzalanması karşılığında Türklere AB’ye vizede kolaylık sağlanması için çalışacağı kaydedildi. Gazete, Türkiye ve Yunanistan’ın çevre ve Akdeniz’in kurtarılması çalışmalarında da birlikte hareket edeceklerini belirtti.

TO VİMA
“Kısa sürede çözüm beklemeyin” başlıklı haberinde To Vima gazetesi, Erdoğan-Papandreu arasında uzun bir görüşme yapıldığı ancak görüşme sepetinin küçük tutulduğu değerlendirmesinde bulundu.
İki ülke arasındaki zor konularda iki başbakanın, Yunanistan’da Kasım ayında yapılacak yerel seçimler öncesi vites indirdiklerini ve düşük tonlu siyasi konularda ilerleme kaydedilmesine ağırlık veridikleri yorumunda bulundu.

ELEFTEROPİYA
Sadece kaçak göçmenlerle mücadele ile Türklere vize konusunda olumlu gelişme açıklaması yapıldığını yazan Elefterotipiya da, diğer konularda yoğun istikşafi görüşmelere devam kararı alındığını kaydetti. Gazete, bütün boyutlarıyla konuşulan ilişkilere dair bir kararın çıktığını yazdı: AB ve Türkiye arasında göçmenlerin iadesi anlaşması karşılığında Türk vatandaşlarına AB’de vize kolaylığı sağlanacak.

Gazete, enerji konusunda Papandreu’nun Türkiye ile işbirliğinden memnun olduğunu, Akdeniz’de kaynak aranması konusunda ise hassas olunması gereğine dikkat çektiği belirtildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.