Yunanistan 10 Bin Mülteciyi Türkiye’ye İade Ediyor

Moria mülteci kampında çıkan yangın ve ardından başlayan protestolar sonrası acil olarak toplanan Yunanistan kabinesi, 2020 sonuna kadar 10 bin mültecinin Türkiye’ye iadesi kararı aldı.

Midilli adasındaki Moria mülteci kampında 29 Eylül tarihinde çıkan yangında bir kadın hayatını kaybetmiş, 2’si çocuk 17 mülteci yaralanmıştı.

Yangın ve ardından başlayan protestolar sonucu acil olarak toplanan Yunanistan kabinesi mültecilerin iadesi kararı aldı.

Avrupa’nın en kalabalık mülteci kampı olan Moria mülteci kampı 3 bin kişilik, ancak kampta 13 binden fazla mülteci kalıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin Yunanistan Sözcüsü Boris Cheshirkov, bir an önce Moria’daki şartların iyileştirilmesi ve göçmenlerin Midilli dışındaki yerlere transfer edilmesi çağrısında bulundu.

AFP basını, 2015’ten bu yana Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçen çoğu Suriyeli mültecilerin sayısının 70 bini bulduğunu belirtiyor.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Yunanistan adalarındaki göçmen sayısının 26 binden fazla olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında, Mülteci Geri Kabul Anlaşması 2016’nın Mart ayında imzalanması ile, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçen göçmenler Türkiye’ye iade edilebiliyor. AB ise bunun karşılığında Türkiye’ye mali yardım yapmayı taahhüt etmişti.

Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Temmuz ayında yaptığı açılamada AB ile geri kabul anlaşmasının askıya alındığını duyurmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.