Yunanistan Cumhurbaşkanı da Akkuyu Nükleer Santrali’ne Karşı

Japonya’da meydana gelen yüzyılın en büyük deprem ve tsunami felaketinin ardından 40 yaşındaki Fukişima nükleer santralinde ardı ardına meydana gelen patlama haberlerini nefesimizi tutmuş izliyoruz. Dünya’nın bir Çernobil felaketini daha yaşamaması için bir mucizeye ihtiyacımız var.

Dünya’da nükleer santrallerin sorgulandığı bu dönemde Mersin Akkuyu’da yapımı kararlaştırılan santralle ilgili görüşmeler için geçen Salı başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya’ya giderek Medyedev’le el sıkışmış  ve yaptığı açıklamada, “çok kısa süre içinde nükleer santral için ilk kazmanın vurulacağı”nı belirterek “Nükleer enerjide Rusya ile birlikte attığımız adım ki, artık haftalar sayıyoruz. Her şey tamam, kazma artık vurulacak” demişti.  Başbakan bu konuda ülkemizdeki protesto seslerini falan dikkate almadığını da bir anlamda göstermişti. Sonuçta Rusya ile bu konuda yapılan anlaşma parlementodan geçmesi, bu yoldan dönülemeyeceği anlamına gelmiyor.

Bu günkü bir haber de komşumuz Yunanistan’dan yapılacak nükleer santralle ilgili endişelerini dile getiriyor. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas Japonyada meydana gelen nükleer felaketin ardından Türkiye’nin deprem riski yüksek bir yerde nükleer santral kurma fikrinin ‘anlamsız’ olduğunu söyleyerek  bu konuda AB’nin harekete geçmesini söyledi. Papulyas önceki gün yaptığı açıklamada “Japonya’da hepimizi sarsan bir depremin meydana geldiği bu zamanda, Türkiye’nin deprem bölgesi olan bir yere nükleer santral inşaa etmek istemesi çok anlamsız. AB, ön bahçemizde bir felaket yaşanmaması için duruma müdahale etmeli” dedi.

Türkiye’de toplumun her kesiminden gelen itirazların her geçen gün artmasına karşın hiç aldırış etmeyen ve bizleri tüpgaz ve LPG tehlikesi ile nükleer tehlikenin eşdeğer olduğu konusunda aydınlatan  başbakan, komşumuzdan hem de en etkin makamından gelen bu itiraza ne der bilemiyoruz.

 Akkuyu’ya ‘Karşı Kıyı’ dedi
“Yunanistan için turistik önemi de bulunan Rodos Adası’nın hemen karşı kıyısında yer alan Mersin’de” inşa edilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin bir hata olduğunu söyleyen Papulyas, Başbakan Recep Erdoğan’ın konu hakkında düşünmesi gerektiğini belirtti. (Mersin Rodos Adası’nın karşı kıyısı değil, Kıbrıs’ın karşı kıyısı) Yunanistan BaşbakanıYorgo  Papendreu’nun da, itirazlarını iletmek için Erdoğan’ı aradığı öğrenildi.

 Bu arada nisan ayında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türkiye’nin de dahil olduğu 50 üllkenin katılacağı bir Nükleer Güvenlik Zirvesi’ toplanacağı öğrenildi. Toplantıda ülkelerin nükleer faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme yapacakları ve sonuçta bir raporla dünya kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.