Yunanistan Başbakanı Papandreu: Ya Tarih Yazacağız, Ya Da Tarih Bizi Silecek

Atina-Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, PASOK meclis grubunda ekonomik krizle mücadele kapsamında yapılan çabalara değindiği konuşmasında, “Ya tarih yazacağız, ya da tarih bizi silecek” ifadelerini kullandı. Papandreu, sert ekonomik tedbirleri eleştirenlere ise “savaştayız” diye seslendi.

Başbakan Papandreu, bugün parlamentoda ele alınmaya başlanan ve gelecek hafta çarşamba gecesi oylanması beklenen 2011 yılı bütçe görüşmeleri öncesi yaptığı konuşmada, hem ekonomik krize ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi, hem de sosyalist PASOK’un krizle mücadele yönteminden rahatsız olan milletvekillerine cevap verdi.

“2013 yılında krizin geçmişte kalacağını” savunan Papandreu, şöyle konuştu: “Kelleyi koltuğa alan bizleriz. Ülkeyi bağımlılık ve vesayetten çıkaracağımıza kesin olarak inanıyorum.”

Kamunun borç yükünü her geçen gün arttıran KİT’lerdeki son düzenlemeler ve 2013 yılına kadar yapılan 7 milyar Euro’luk özelleştirme programına ilişkin Papandreu, “KİT’lerle savaş halindeyiz.” dedi. Papandreu, şunları söyledi: “Aldığımız çok zor kararlardan sonra 2013 yılında AB-IMF programından çıktıktan sonra vatandaşın gözlerine bakabilmeyi istiyorum.”

Ülkenin batmaktan kurtarılması için yapısal reformlar ve ekonomik önlemlerin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Başbakan Papandreu, “Ya tarih yazacağız, ya da tarih bizi silecek.” şeklinde vekillerine seslendi.

Zamanının çoğunu yurt dışında geçirmek zorunda kalması nedeniyle “ülkeyi terk edecek” eleştirilerine maruz kalan Başbakan, “Firar etmeyeceğim. Yunanistan’ı kurtarmak için yurt dışına bu kadar çok gezi yapıyorum.” diye konuştu. Son olarak Papandreu, milletvekillerini 2011 bütçesine onay vermeye davet etti.

AĞIR EKONOMİK KRİZ PAPANDREU’YA İLGİNÇ CÜMLELER KURDURDU

Başbakan Yorgo Papandreu, 4 Ekim 2009’da genel seçimleri kazandıktan sonra ekonomik krizle mücadele kapsamında hem partisi hem de halktan yükselen tepkileri yatıştırmak için kullandığı birbirinden ilginç deyim ve benzetmelerle dikkat çekti.

2009 yılında ekonomik krize ilişkin açık konuşan Papandreu, ”Ülke borca batma’ tehlikesi ile karşı karşıya” demişti. Geçen yıl IMF ile anlaşma yapma olasılığına karşı çıkan ve bunu egemenliği kaybetmek olarak ifade eden Papandreu, ”Ekonomik çıkmaz, 1974’ten sonra ilk defa ulusal egemenliği tehdit ediyor” cümlesini sarfetmişti. Ağır ekonomik kriz, dün de Yunan Başbakan’a, “Ya tarih yazacağız, ya da tarih bizi silecek”, “Kelleyi koltuğa aldık” ve “Savaştayız” cümlelerini kurdurdu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.