Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Yarın Kahire’ye Gidecek

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerin yaşandığı Mısır’ın başkenti Kahire’ye gideceğini duyurdu. Mısır hükümeti ile görüşmeler yapacağını anlatan Papandreu, Mısır’ın Yunanistan için hem komşu hem de güvenlik ve ekonomik çıkarları nedeniyle ayrı bir öneminin bulunduğunu söyledi.

Brüksel’de dün yapılan liderler zirvesinden sonra basın toplantısında konuşan Papandreu, büyük ihtimalle Pazar günü görüşmelerde bulunmak üzere Mısır’a gideceğini açıkladı. Papandreu, Mısırlı yetkililere Avrupa Birliği’nin (AB) ülkede yaşanan son gelişmelere dair mesajlarını götüreceğini anlattı.

“Mısır’da şiddetten uzak ve acilen yumuşak bir geçiş sürecine girilmesine ve demokratik reformlara ihtiyaç duyulduğunu” belirten Papandreu, Mısır’ın Yunanistan için hem komşu olduğunu hem de güvenlik ve ekonomik çıkarları nedeniyle ayrı bir öneminin bulunduğunu; ayrıca Yunanistan’a muhtemel bir göç dalgasından da endişe duyduklarını söyledi. Yunan Başbakan, Mısırın ülkede yaşayan Yunan vatandaşları ve İskenderiye Patrikliği bakımından da Yunanistan için önemli olduğunun altını çizdi.

Papandreu, Mısır halkının özellikle de gençlerin taleplerinin yanında olacaklarını, gerçek demokrasiye yumuşak bir geçiş yapılması için destekleyeceklerini ifade etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başta olmak üzere AB’li liderlerle konuyu görüştüğünü belirten Papandreu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Mısır Başbakanı Hüsnü Mübarek ve Yardımcısı Ömer Süleyman ile de görüş alışverişinde bulunduğunu hatırlattı.

Mısır’ın önemi nedeniyle büyük ihtimalle yarın Kahire’ye gideceğini açıklayan Papandreu, “Kahire’ye AB’de yapılan tartışma ve düşünceler ile kendi mesajlarını götüreceğini” sözlerine ekledi. Papandreu, bu konuda daha geniş açıklamayı daha sonra yapacağını belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.