Yunanistan Euro Bölgesinde Kaldı Fakat Kredi Notunu Düşürdü

Yunanistan Güvenli bölge Euro bölgesinde kalmayı başarırken Kredi notu iki puan birden düştü

Euro Bölgesi Başkan Yardımcısı Olli Rehn (Avrupa Komisyonu)

Yunanistan ekonomisi için, yeni kurtarma anlaşması olan 237 Milyar Euro yardım paketi alarak güvenli bölgede kalmayı başardı. Yaptığı anlaşma doğrultusunda yatırımcılara satılmış tahvillerin geri ödemelerinde yüzde 53,5 kesinti yapılacak.

Euro bölgesi Başkan Yardımcısı Olli Rehn yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma Yunanistan için önemli olduğu kadar Euro bölgesi için de önemlidir” dedi.

Fakat bugün kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın kredi notunu 2 puan geriye çekti. CCC olan puanı daha da indirilerek C yapıldı. Fitch, Yunanistan ile yapılan anlaşma sonucu, geri ödemelerde yapılacak 107 milyar euro kesintisini “sınırlı temerrüt” olarak değerlendiriyor.

Paketin uygulaması ile beraber Yunan halkında birçok kesinti yapılacak. Yunan hükümeti iktidarı bu anlaşmayı tarihi bir fırsat olarak görürken, kesintilere karşı binlerce Yunanlı protesto yapmaya hazırlanıyor.

Kredi Notu CCC: “Kısa dönemli riski dahi yüksektir, geri ödemeler ekonominin olumlu seyrine bağlıdır” ifade ederken,

C: “Geri ödeme ve yükümlülüklerini yerine getirmekle birlikte muhtemelen açık veriyor ya da iflas durumundadır” ifade ediyor.

Anahtar Kelimeler: Yunanistan,Euro,Kredi Notu,Ekonomi,AB,Borç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.