Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis İstifa Etti

Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis istifa etti. (İHA)
Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis istifa etti. (İHA)

“Referandumda ‘Evet’ oyu çıkarsa istifa ederim” diyen Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, halk kreditörlerin kurtarma paketine ‘Hayır’ oyu verdiği halde istifa ettiğini açıkladı.

Bu sabah saatlerinde kendi internet sayfasında bir yazı paylaşan Varoufakis, Yunanistan’ın Avrupalı partnerlerinin baskısı üzerine bakanlıktan çekildiğini ilan etti. Varoufakis, “Referandum sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra bazı Eurogrup katılımcılarının ve bazı ortakların toplantılarında bulunmamamı tercih ettiklerinden haberdar edildim” yazdı.

Maliye Bakanı, “Başbakan Alexis Çipras, bunu anlaşmaya varmada yardımcı olacağı şeklinde yorumladı. Bu nedenle bugün maliye bakanlığını bırakıyorum” diye ekledi.

Referandumda ‘Hayır’ oyunun yüzde 61 oranında çıkmasıyla ilgili olarak Bakan Varoufakis, “5 Temmuz referandumu küçük bir Avrupa ülkesinin borç esaretine karşı bir isyanı olarak tarihe yazılacak. Demokrasi için yapılan bütün mücadeleler gibi bu hareket de, Avrupa’nın 25 Haziran ültimatomuna tarihi bir yüz çevirmedir” sözlerini kullandı.

İstifa eden bakan ayrıca “Evet ve Hayır oylarıyla bölünen ülkenin, referandum ardından borçları yapılandırma, kemer sıkma, yeniden gelir dağılımı yoluna gitme, ve gerçek reformlara ihtiyacı var” ifadelerine de yer verdi.

Yunanistan’da bankalar referandum öncesi 6 Temmuz tarihine kadar 6 gün süreyle kapatılmıştı. Yarınki müzakereler gerekçe gösterilerek bankaların iki gün daha kapalı olacağı belirtildi. Bankalar Birliği Başkanı, ATM’lerden çekilecek günlük para limitinin 60 Euro olarak devam ettiğini açıkladı.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.