Yunanistan’da Atina Hukuk Fakültesi’nde 250 Göçmen Açlık Grevine Başladı

Yunanistan’da Atina Hukuk Fakültesi’ndeAçlık Grevi

Yunanistan’a daha güzel bir gelecek için çalışmaya gelen 300 göçmen, devamlı oturum izni verilene kadar açlık grevine başladıklarını duyurdu. Atina Hukuk Fakültesi binasında 250, Selanik’te ise 50 göçmen açlık grevine başlarken, İçişleri Bakanlığı bir açıklama yayımlayarak ikamet taleplerinin kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Çoğunluğu Girit’ten Atina’ya dün gelen farklı ülke vatandaşı göçmenler, şehir merkezindeki Atina Hukuk Fakültesi binasına yerleştirildi. Sol Koalisyon (Sinaspismos) Partisi gençlik örgütü ile diğer sol grupların organizasyonu ile Atina’ya getirilen göçmenler, Atina Hukuk Fakültesi’ni işgal etti. Yunanistan’a yasadışı yollardan giriş yapan ve uzun yıllardan bu yana farklı iş kollarında çalışan 250 göçmen, Yunan devletinden ülkedeki bütün göçmenler için “devamlı oturum izni” talep ediyor.

Fakülte binasında göçmenler ile sol gençlik grupları tarafından bugün bir basın toplantısı düzenlendi. Devletin göçmenlere “devamlı oturum izni” vermesi talep edilen basın toplantısında, bugünden itibaren “açlık grevi”ne başlandığı duyuruldu. Farklı sol grupların sözcüleri de birer birer söz alarak, göçmenlerin taleplerinin karşılanmasını için kendilerine sonuna kadar destek olacaklarını ifade ettiler. Yaklaşık 60 bin kaçak göçmenin oturum izni beklediği ifade edildi. Basın toplantısına yerli ve yabancı medya mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Bu arada 50 kişi de Selanik’teki İşçi Merkezi’nde bugün açlık grevine başladı. Göçmenler, “Ülkede ikamet eden bütün kadın-erken göçmenlere daimi oturum izni ile Yunan çalışanlar gibi eşit toplumsal ve siyasi haklar verilmesini” talep ediyor. Bugün yapılan basın toplantısında göçmenler, “Çocuklarımız, bizim yaşadıklarımızı yaşamasınlar diye burada ölmeyi tercih ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Girit’ten gelen 250 göçmene Atina’daki göçmenlerin de katılarak destek vereceği belirtildi. Irkçılık karşıtı gruplar ile gönüllü vatandaşlar, göçmenlerin Hukuk Fakültesi’ndeki barınma koşullarını iyileştirmek ve sağlık hizmeti vermek için gerekli organizasyonun yapıldığını duyurdular.

HUKUK FAKÜLTESİ CUMA GÜNÜNE KADAR TATİLE GİRDİ

Öte yandan üniversiteye göçmenlerin yerleştirilmesi farklı kesimlerin tepkisine neden oldu. İşgale karşı olduğunu duyuran Atina Üniversitesi Rektörlüğü, “Polisin konuya ilişkin haberdar edildiğini ancak göçmenleri engellemek bir yana, Pire Limanı’ndan Hukuk Fakültesi’ne kadar onlara eşlik ettiği” belirtildi. “Üniversite, göçmenlerin taleplerinin kabul edilmesi için baskı aracı olarak kullanılmamalı” ifadelerine de yer veren Atina Üniversitesi, “Devletten göçmenlerin taleplerine çözüm bulana kadar güvenli bir yerde misafir edilmesini istedi.” Bu arada Atina Hukuk Fakültesi’nin Cuma gününe kadar eğitime ara verdiği bildirildi.

EĞİTİM BAKANI: İŞGAL KIŞKIRTICI

Atina Hukuk Fakültesi’nin göçmenler tarafından işgal edilmesine sert çıkan Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanı Anna Diamantopulu, “Hukuk Fakültesi’nin göçmen barınağına dönüştürülmesi tahammül sınırının ötesindedir” dedi. “Gelişmeyi “kışkırtıcı ve şok edici” şeklinde tanımlayan Diamantopulu, “Siyasi güçler, insani çabaları bir yana bırakarak ve üniversite özgürlüğünü ihlal ederek, kışkırtıcı bir şekilde parti çıkarlarına hizmet için bu konuyu kullanıyorlar” ifadelerini kullandı. Bakan, üniversite yönetiminden, kanunlar çerçevesinde fakültede eğitim olanağını sağlanmasını da istedi.
Göçmenlerden de sorumlu bakanlık olan Vatandaşı Koruma Bakanı Hristos Papuçis ise “Bazıları, polisin sırtından insan hakları konusunda halkla ilişkiler yapıyor.” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: TOPLU OTURUM İZNİ YOK

İçişleri Bakanı Yannis Ragusis de bir açıklama yaparak, oturum izni talep eden göçmenlere olumsuz yanıt verdi. “Yunanistan’a yasadışı yollardan giren ve burada ikamet edenlerin toplu, koşulsuz ve gelişigüzel yasalaştırılması düşünülmemektedir” açıklamasında bulunan Ragusis, hükümetin toplu oturum izni vermeyi gelecekte de düşünmediğini kaydetti. Bakan, ülkeye yasadışı yollardan girenlerin oturum izni talebini aşırı olarak nitelendirdi.

Ağırı sağcı Halkçı Ortodoks Cephe (LAOS), “Göçmenler konusu daha fazla devam edemez. Onları ülkeden kovmak için yollar bulmalıyız” açıklamasında bulundu. Ana muhalefet Yeni Demokrasi de, göçmenlerin taleplerinin karşılanmasına karşı olduğunu duyurdu.

GÖÇMENLER  KONUŞTU

32 yaşındaki Faslı göçmen Raha 2006’dan beri Yunanistan’da bulunduğunu söyledi. Raha, “Herşey aydınlığa çıksın. Cevap alana kadar hatta ölene kadar burada açlık grevi yapacağız. Oturum izni almadan buradan ayrılmayacağız” dedi.

Bir başka göçmen Faouzi ise “Biz 300 kişi açlık grevi yapıyoruz. Bütün göçmenlerin yasal haklarının verilmesini istiyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ya kanuni haklarımızı alacağız ya da öleceğiz” ifadelerini kullanıyor.

6 yıldan bu yana Yunanistan’da olduğunu söyleyen 24 yaşındaki Raşit ise şöyle konuştu: “Bu kadar yıl geçti, bu ülkede göçmenler için yasal bir düzenleme yapılmadı. 2005’te belgeleri hazırlayıp harcı yatıranlara bile oturum izni verilmedi. Bu konuda kararlıyız. Açlık grevi bugün su ve çay ile başladı. Kanuni haklarımızı alana kadar bu devam edecek. Ya öleceğiz ya da oturum iznini alacağız. Hepsi bu.”

HUKUK FAKÜLTESİ’NİN SINIFLARI YATAKHANE OLDU

Atina Hukuk Fakültesi’ndeki sınıflara yerleştirilen göçmenler, yer yataklarında yatıyor. Battaniye ve küçük elektrikli sobalarla ısınmaya çalışıyor. Göçmenlerin kaldıkları sınıflarda ibadet yapmak için kullandıkları namaz yeri de bulunuyor. Göçmenlerin hangi ülkeden geldiklerini söylememeye dikkat ettikleri görüldü.

Yunanistan, kaçak göçmenlerle mücadele kapsamında Türk-Yunan kara sınırını Frontex’e emanet etmiş, Meriç’e 12,5 kilometre uzunluğunda tel örgü çekeceğini duyurmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.