Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı Krizi, Atina Borsası Çöktü

Yunanistan'da erken seçime gidilecek (İHA)
Yunanistan’da erken seçime gidilecek (İHA)

Yunanistan’da bugün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda da cumhurbaşkanı seçilemedi. Erken seçime gidilecek. Atina Borsası %10 değer kaybetti.

Yunanistan’da Başbakan Antonis Samaras tarafından desteklenen ve cumhurbaşkanlığı görevi için tek aday olan Stavros Dimas bugün gerçekleştirilen seçimlerin üçüncü turunda da cumhurbaşkanı seçilemedi. Daha önceki turlarda gereken oyu alamayarak cumhurbaşkanı seçilemeyen Dimas, üçüncü turda göreve gelebilmesi için gereken 180 evet oyunu alamadı. Dimas’ın bugün gerçekleştirilen oylamada 168 evet oyu aldı.

Stavro Dimas, cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında gerçekleştirilen ilk turda 160, ikinci turunda ise 168 evet oyu almıştı.

Erken seçimin Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkma sürecini sekteye vurmasından endişe duyuluyor. Yatırımcılar, aşırı sol Syriza Partisi’nin genel seçimlerde galip gelmesinden kaygı duyuyor. Atina Borsası %10 seviyesinde değer kaybetti.

Yapılan genel seçim anketlerine göre Syriza partisi önde gidiyor. Syriza, Yunanistan’ın AB ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) aldığı krediyi yeniden müzakereye açmak istediği biliniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.