Yunanistan’da Öfkeli Kalabalık, Atina Meydanını Tahrir’e Çevirdi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaklaşık 40 bin çalışan, hükümetin ekonomik krizle mücadelede hayata geçirdiği acı reçeteyi protesto etti. Polis ve Çevik Kuvvet (MAT) ile zaman zaman göğüs göğüse çarpışan iktidar karşıtı anarşist gruplara sade vatandaşlar da destek verdi. 20 kişinin gözaltına alındığı, 5 kişinin tutuklandığı olaylarda 5 kişi de yaralandı. Sert müdahaleye rağmen Sintagma Meydanı’nı terk etmeyen göstericiler, “Kahire’nin Tahrir Meydanı varsa, Atina’nın da Sintagma Meydanı var” şeklinde slogan atarak politikacılara ateş püskürdü.

Başbakan Yorgo Papandreu, Yunanistan’ın iflastan kurtulması için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) sağlanan 110 milyar Euro’luk kredinin geleceğine ilişkin yoğun temaslarına Avrupa’da devam ederken, çalışanlar ise hükümetin ekonomi politikalarını Parlamento’nun da bulunduğu Sintagma Meydanı’nda protesto etti. “Kahire’nin Tahrir Meydanı varsa, Atina’nın da Sintagma Meydanı var” sloganına tam destek veren götericiler, Parlamento’nun önüne “Ölüyoruz” yazılı bir pankart açtı, bir de tabut bıraktı.

Yunanistan’da 13 ayda 10’uncu genel grev bugün ülke genelinde yapılan gösterilerle gerçekleşti. Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu, İşçi Sendikaları Federasyonu ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin çağrısı üzerine 24 saatlik greve giden kamu ve özel sektör çalışanları, Atina’daki iki farklı meydanda toplandı. Daha sonra sloganlar atarak Sintagma Meydanı’na yürüyüşe geçildi. Yunan polisinin eski gösterilere nazaran çok geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekerken, Atina, ülkenin diğer şehirlerinden gelen güvenlik görevlileriyle de takviye edildi. Özellikle geçen Aralık ayında yapılan grev gösterisinde Maliye Bakanlığı’nın ateşe verilmeye çalışılması nedeniyle Maliye Bakanlığı ile Parlamento’yu yüzlerce polis ve Çevik Kuvvet korudu. Zırhlı polis otobüsleriyle barikatlar kuruldu.

Farklı iş kollarında çalışanların tamamının greve katılması, ülkede hayatı felç etti. Polisin tahminine göre bugün Atina’da merkezindeki protesto gösterilerine 40 bin civarında kişi katılırken, hükümetin ekonomik politikalarına karşı öfkeli kalabalık polisle çatıştı. Bugünkü çatışmalar, eskiye nazaran hem daha şiddetli hem de uzun sürdü. Polisin sert müdahalesine ve göz yaşartıcı gaz bombalarına rağmen Parlamento önünden gitmemek için uzun süre direnen göstericiler, polis ekiplerine ellerindeki sopalar, molotof kokteylleri, havai fişek, ses bombası, çöp kovaları, boya ve taşlarla saldırdı. Metro ve mağaza mermerleri ile kaldırım taşları çekiçlerle sökülerek polise fırlatıldı. Polis ise ses, gaz ve göz yaşartıcı bombalarla halkı dağıtmaya çalıştı. Meydan duman içerinde kaldı. Küçük çaplı yangınlar ise kısa sürede söndürülürken, molotof kokteyllerinden polis ve göstericilerden yananlar oldu. Atina merkezine yakın ara sokaklarda da polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Yaklaşık 2 saat süren çatışmalarda, çöp konteynırları ateşe verildi, bazı mağaza ve bankalar hasar gördü.

Muhalefet partisi Sol İttifak’ın eski başkanı ve Dayanışma ve Devirme Cephesi Başkanı Alekos Alavanos, dün yaptığı açıklamada greve ilişkin, “Kahire’nin Tahrir Meydanı, Atina’nın da Sintagma Meydanı var” sloganıyla halkı gösterilere katılmaya davet etmişti. Gösterilerde, politikacılar kastedilerek “hırsızlar”, “Meclis geneleve döndü”, ”Krizi biz ödemeyeceğiz” ve ”Halk karşıtı önlemlere hayır” şeklinde sloganlar atıldı.

Yunan hükümeti, ekonomik krizle mücadele kapsamında bir yıl gibi kısa sürede art arda ekonomik tedbirleri ve yapısal reformları meclisten geçirmişti. Kriz nedeniyle çalışan ve emekli maaşlarında ciddi kesintiler yapıldı, maaş artışları donduruldu, hayat pahalılığı ve işsizlik tavan yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.